Legislatívny masaker
[Trend; 30/06/2011; Pavol Kubík]
Paragrafy kľúčové pre vymáhanie práva sa budú vo veľkom meniť
Od dokonalosti majú ďaleko a často sú zmätočné. No najlepšia vec, ktorú môžete spraviť, je prestať ich meniť a konečne ich začať uplatňovať. Keď príde reč na zákony, zhruba toto mnohí podnikatelia odkazujú politikom.
Európa potrebuje priemysel
[Pravda; 29/06/2011; Andrej Matišák]
Jednou z vlajkových iniciatív stratégie Európa 2020 je Priemyselná politika v ére globalizácie. Táto oblasť sa dostala do popredia v súvislosti s krízou. Európska únia si uvedomuje, že prekonanie ekonomických problémov musí súvisieť aj s rozvojom priemyslu.
Rok vlády
[SME; 28/06/2011; Redakcia]
Akú známku by ste dali vláde?
Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska 2
Pozitívne hodnotím konsolidačné opatrenia, ktoré bolia, no sú nevyhnutné z hľadiska dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Výrazne pozitívnym opatrením je zverejňovanie zmlúv s účasťou štátu na internete. Negatívne vnímam nejednotnosť strán pri formovaní a presadzovaní kľúčových reforiem, či už ide o Zákonník práce, alebo o odvody.
Firmy majú strach z úverov. Kvôli kríze
[HN; 28/06/2011; František Kvarda]
Len 40 percent slovenských firiem si tento rok plánuje zobrať úver. Ostatné si vystačia s vlastnými zdrojmi. Slovenské firmy sa boja vziať si pôžičku. Až 60 percent podnikov sa tento rok spolieha výlučne na vlastné zdroje a odmieta akýkoľvek úver od banky.
Nejednoznačnosť vládnych predstaviteľov vo vyjadreniach k téme eurovalu je problémom aj pre podnikateľov
[Rádio Slovensko, 7:00; 28/06/2011; Linda Nagyová]
Anna Šípošová, moderátorka: „Nejednoznačnosť vládnych predstaviteľov vo vyjadreniach k téme eurovalu je problémom aj pre podnikateľov. V diskusii u nás podľa nich dominujú preferencie strán a domáca politika nad európskou. Niektorí zástupcovia firiem preto tvrdia, že pri rozhodovaní o eurovale na jeseň tohto roku môže nastať kritická situácia aj pre podnikateľov. Informuje Linda Nagyová.“
Podnikateľom sa páči, ako v parlamente hlasuje SDKÚ
[pravda.sk; 28/06/2011; SITA]
Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) prispeli k zlepšeniu podnikateľského prostredia svojím hlasovaním v parlamente najviac poslanci politickej strany SDKÚ-DS.
Podľa podnikateľov najlepšie v parlamente hlasuje SDKÚ
[sme.sk; 28/06/2011; SITA]
BRATISLAVA. Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) prispeli k zlepšeniu podnikateľského prostredia svojím hlasovaním v parlamente najviac poslanci politickej strany SDKÚ-DS. Za nimi nasledujú poslanci klubu SaS, KDH a Most-Híd. Naopak, opozičné politické strany ohodnotili podnikatelia za najmenej prospešné pre zlepšovanie podnikateľského prostredia.
Vplyv hlasovania poslancov na podnikanie po 1. štvrťroku 2011
[mediahit.sk; 28/06/2011; Matej Tunega]
Poslanci vládnych strán svojim hlasovaním v priebehu prvého kvartálu 2011 zabezpečili schválenie zákonov, ktoré by mali po nadobudnutí účinnosti prispieť k zlepšeniu podnikateľského prostredia. Vyplýva to z pravidelného prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska, v rámci ktorého podnikatelia vyhodnocujú vplyv vybraných zákonov prijatých v Národnej rade SR na podnikateľské prostredie a v nadväznosti na toto hodnotenie PAS monitoruje, či poslanci hlasovali za pozitívne hodnotené opatrenia a proti negatívne hodnoteným opatreniam alebo naopak.
Mzdový diktát je proti ľuďom, tvrdia firmy
[HN; 27/06/2011; Matúš Kollár]
Reforma Zákonníka práce. Vládny návrh počítal so zrušením minimálnych platov. Premiérka Iveta Radičová presadila, aby sa tým poslanci nakoniec zaoberali. Podľa firiem to môže poškodiť podnikateľské prostredie. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) chce ponechať minimálne platové nároky v Zákonníku práce.
Investičné stimuly chce Miškov zrušiť
[SME; 24/06/2011; Jozef Tvardzík]
Minister hospodárstva plánuje nahradiť štátnu pomoc príťažlivým prostredím pre podnikateľov.
BRATISLAVA. Do troch rokov by mohli byť investičné stimuly, ktorými štát podporuje najmä zahraničných investorov, zbytočné. Štátnu pomoc by im malo nahradiť kvalitnejšie podnikateľské prostredie.
Ako vyčistiť podnikanie
[Trend; 25/2011; 23/06/2011; pjc]
Do neľahkej témy Nekalé praktiky v podnikaní – ako na ne? sa začiatkom júna zahryzli účastníci diskusného podujatia TREND Business Breakfast v bratislavskom hoteli Gate One. Neplatičstvo, vymáhanie pohľadávok, podvody, čierna listina podnikateľov, zneužívanie zákonov o konkurzoch a exekúciách, neefektívna činnosť polície, zdĺhavé rozhodovanie súdov. Diskutéri v paneli nemali núdzu o témy, ktoré zaujali niekoľko desiatok účastníkov z podnikateľského i právnického prostredia.
Politika
[STV Jednotka, 11:55; O 5 minút dvanásť; 19/06/2011]
MODERÁTOR: Marta Jančkárová
HOSŤ: Ján Počiatek (Smer-SD), člen Výboru NR SR pre financie, Ivan Mikloš (SDKÚ-DS), podpredseda vlády SR, minister financií SR
Marta Jančkárová, moderátorka STV: „Našej ekonomike sa v tomto roku darí lepšie ako sa očakávalo. Národná banka predpovedá, že HDP sa zvýši na 3,6 %. Hoci budeme patriť medzi najlepších v regióne, v našich peňaženkách sa to tak skoro neprejaví. Za svoje platy si totiž môžeme dovoliť menej ako vlani. V máji stúpli ceny v porovnaní s minulým rokom v priemere o 4 %. Reálne mzdy pritom klesajú.“
Najlepším rozhodnutím sú online zmluvy
[HN; 17/06/2011; Marta Hilkovičová]
Vláda počas svojho prvého roku presadila iba málo zásadných zmien, ktoré bežným ľuďom priťažili.
Čo hovoria čísla o udalostiach posledných dní, sa dozviete v rubrike Analýza týždňa. Dnes o prvom roku vlády.
Anketa:Ako hodnotíte svoje vyjadrenia rok po voľbách?
[HN; 17/06/2011; redakcia]
Róbert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska
POVEDAL TESNE PO VOĽBÁCH
Tieto strany mali najlepšie programy z hľadiska podnikateľského prostredia a majú veľký reformný potenciál. Musí prísť k náprave deformácií podnikateľského prostredia. Dôležité bude nájsť spôsoby, ako sa vyrovnať s bariérami, ktoré tu dlhodobo existujú – najmä slabá vymožiteľnosť práva, vysoké odvodové zaťaženie a korupcia.
Kvalita podnikateľského prostredia sa naďalej zhoršuje
[mediahit.sk; 16/06/2011; TS]
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa podnikateľov v prvom štvrťroku 2011 opäť mierne zhoršilo. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, je 90,9 bodu, čo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom predstavuje pokles o 0,69 %. K vnímanému zhoršeniu prispel najmä pretrvávajúci zlý stav v oblasti vymáhateľnosti práva. Negatívne vnímané sú tiež inflačné tlaky vyplývajúce z nárastu DPH, spotrebných daní a cien viacerých kľúčových komodít. Index dosiahol historicky najnižšiu hodnotu od vzniku v roku 2001.
Firmy hnevajú ceny a sudcovia
[HN; 16/06/2011; tasr]
Podnikateľské prostredie. Podmienky pre biznis sú najhoršie za desať rokov.
Bratislava – Kvalita podnikateľského prostredia sa na Slovensku v prvom štvrťroku 2011 opäť zhoršila. Podnikateľská aliancia Slovenska znížila hodnotu Indexu podnikateľského prostredia na 90,9 bodu, čo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom predstavuje pokles o 0,69 percenta. Index je teraz na svojej najnižšej hodnote od vzniku v roku 2001.
Podnikateľské prostredie sa opäť zhoršilo
[Pravda; 16/06/2011; sita]
Podnikateľské prostredie sa na Slovensku naďalej zhoršuje, vyplýva z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS). Index podnikateľského prostredia v prvom štvrťroku klesol druhýkrát za sebou a prehĺbil historicky najnižšie úrovne.
Lavína konkurzov zhltla desiatky firiem
[HN; 15/06/2011; Tomáš Vašuta]
Od začiatku roka skrachovalo na Slovensku 166 firiem.
Bratislava – Kým veľké podniky na Slovensku prekonávajú predkrízové čísla, malé bojujú s existenčnými problémami. Od začiatku roka do konca mája zbankrotovali u nás desiatky firiem. „Problémy firiem vznikli počas krízy, ale reálne sa začali riešiť s odstupom jedného až dvoch rokov,“ vysvetľuje dôvody vysokého počtu firiem v problémoch Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska.
Podnikateľské prostredie sa podľa prieskumu opäť zhoršilo
[sme.sk; 15/06/2011; Redakcia]
Na zhoršenie stavu má vplyv najmä situácia v justícií a stúpajúca inflácia.
BRATISLAVA. Podnikateľské prostredie sa na Slovensku naďalej zhoršuje. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska, podľa ktorého index podnikateľského prostredia v prvom štvrťroku tohto roku klesol o 0,6 bodu na 90,9 bodu, čo bol druhý pokles v poradí. Prehĺbil tak svoje historicky najnižšie úrovne.
Z bezpečnosti práce zmizne byrokracia. Firmy ušetria.
[HN; 14/06/2011; Michal Mendel]
Podmienky pre biznis. Národný inšpektorát práce chce škrtať administratívu spojenú s ochranou zdravia zamestnancov, ktorá zaťažuje podniky.
Štrajk v Česku pocítia aj desaťtisíce Slovákov
[Pravda; 14/06/2011; Vladimíra Kucejová]
Cestovať vo štvrtok po Česku bude komplikované. Vlaky nepôjdu, diaľnica do Brna a Prahy by mohla byť pre štrajk zablokovaná a obe mestá budú bez hromadnej dopravy. Dotkne sa to nielen miliónov Čechov, ale aj desiatok tisícov Slovákov.
Zníženie byrokracie podnikatelia privítajú, ale žiadajú viac
[pravda.sk; 13/06/2011; SITA]
Plánované kroky vlády, ktoré by mali viesť k zníženiu administratívnej záťaže podnikateľov, môžu podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) prispieť k rozvoju podnikateľských aktivít na Slovensku. Aliancia preto víta zámer rezortu hospodárstva ako aj vlády prijať 100 opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia.
Iba zjednodušenie administratívy podľa PAS nestačí
[sme.sk; 13/06/2011; SITA]
BRATISLAVA. Plánované kroky vlády, ktoré by mali viesť k zníženiu administratívnej záťaže podnikateľov, môžu podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) prispieť k rozvoju podnikateľských aktivít na Slovensku. Aliancia preto víta zámer rezortu hospodárstva ako aj vlády prijať 100 opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia.
Singapore as a business role model
[The Slovak Spectator; 23/2011; 13/06/2011; Beata Balogová]
SINGAPORE is the new business role model for Slovakia: the government now says it is fired up with the ambition to cut red tape and create an environment where businesses spend their time doing business rather than satisfying the whims of bureaucrats.
Vláda prichádza s návrhom novely Zákona o konkurze, podľa ktorej by bolo viac možností pre veriteľa, aby si vymohol majetok
[Rádio Slovensko, 12:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 12/06/2011; Jana Balková]
Jana Balková, moderátorka SRo: „Viac možností pre veriteľa, aby si vymohol majetok. S týmito zmenami prichádza vláda s návrhom novely Zákona o konkurze. Dôvodom na zmeny v zákone je predovšetkým druhotná platobná neschopnosť, ktorá sa vo veľkom prejavuje v našom podnikateľskom prostredí. Je to situácia, keď firma ide do krachu preto, že iná firma jej včas nevyrovná pohľadávky. Jeden dlžník tak môže stiahnuť viacero svojich veriteľov, a tí v súčasnosti nemajú účinné nástroje, ako tomu zabrániť.
Lepšia platobná disciplína
[STV Jednotka, 19:30; Správy STV; 12/06/2011; Patrícia Macíková]
Jarmila Hargašová, moderátorka STV: „Druhotná platobná neschopnosť sa stala počas krízy nočnou morou podnikateľov. Nový zákon o konkurze a reštrukturalizácii dáva viac práv tým, ktorí márne čakajú na peniaze. Nepoctiví podnikatelia môžu prísť aj o biznis.“
Daniari útočia
[Trend; 23/2011; 09/06/2011; Marek Legéň]
Štát prichádza na daňových únikoch ročne o stovky miliónov eur. Najviac peňazí mu uteká pri dani z pridanej hodnoty (DPH), z ktorej si mafiánske skupiny dokážu ulievať obrovské sumy. Ak by sa tomu podarilo zabrániť, štát by mal viac peňazí na služby občanom, poprípade priestor na znižovanie daňových sadzieb.
Obchodovať s eurovou firmou bude rizikové
[Pravda; 08/06/2011; Michal Holeš]
Vládny projekt Singapur môže oslabiť dôveru medzi podnikateľmi. Spoločnosti s ručením obmedzeným totiž už nebudú garantovať svoje záväzky najmenej päťtisícovým základným imaním, ale hranica sa zníži na jedno euro. Už teraz je pritom riziko, že ak podnikateľ vystaví za službu faktúru, nemusí dostať zaplatené a k peniazom sa nedostane ani cez súdy.
Konkurzy po novom
[TA3, 18:30; Hlavné správy; 08/06/2011; Martin Linhart]
MODERÁTOR: Andrea Šuvadová, Jozef Dúbravský
Jozef Dúbravský, moderátor TA3: „Podnikatelia, pozor! Tým poctivým sa začína blýskať na lepšie časy. Ak nové pravidlá pre konkurzy odobrí aj parlament, dostať sa k peniazom dlžníkov by malo byť jednoduchšie ako doteraz. Ministerka spravodlivosti chce takto prispieť k zlepšeniu slovenského podnikateľského prostredia.“
Miškov ukazuje ako vzor bohatý Singapur
[SME; 07/06/2011; Adam Valček]
Mestskému štátu nad rovníkom sa máme priblížiť aj registráciou firiem za pár hodín.
Bratislava. Podnikatelia by mohli ročne ušetriť celkovo 380-tisíc eur len tým, že by si úrady a obchodný register vymieňali informácie. Do konca roka 2012 má rezort spravodlivosti pripraviť riešenie, ktoré by takúto výmenu umožnilo. Ide len o jeden zo stovky návrhov, ktorými chcú minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) a premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) ročne ušetriť podnikateľom vyše sto miliónov eur. Miškovov Inštitút hospodárskych analýz vypočítal, že administratívne zaťaženie podnikateľov predstavuje ročne 1,98 miliardy eur.
Okres Malacky v top desiatke
[Malacký hlas; 11/2011; 07/06/2011; TATIANA BÚBELOVÁ]
Konkurencieschopné regióny 2010 sú projektom Podnikateľskej aliancie Slovenska. Spracovatelia záverečnej správy po prvý raz z hľadiska konkrétnych údajov porovnali úroveň konkurencieschopnosti všetkých 79 okresov Slovenska. Je potešiteľné, že okres Malacky sa podľa nezávislých hodnotení expertov nachádza na úctyhodnom 9. mieste.
Najlacnejší pre štát sú ľudia z Gabora
[HN; 06/06/2011; Marta Hilkovičová]
Štát stojí pri dotáciách pred dilemou. Buď prispeje veľa na zamestnanca alebo podporí nízku produktivitu práce.
Bratislava – Najmenej peňazí z našej štátnej kasy na jedného nového zamestnanca dosiaľ zhltla obuvnícka spoločnosť Gabor. Z výpočtov HN vychádza, že štát pri stimule jeden a pol milióna eur dal na jedného jej človeka iba niečo vyše dvetisíc eur, pričom ľudia iných firiem na Slovensku vyšli štát aj na niekoľko desaťtisíc eur.
Anketa:
[HN; 06/06/2011; redakcia]
Sú dobre nastavené stimuly, ktoré poskytujú naše vlády?
Róbert Kičina, výkonný riaditeľ, Podnikateľská aliancia Slovenska
V prvom rade by každá vláda mala robiť všetko pre to, aby stimuly nemusela vôbec poskytovať. V roku 2010 sme boli voči zahraničným investorom, ktorí o pomoc požiadali, najštedrejší a na jedno preinvestované euro pripadlo až 36 centov štátnej pomoci. Znamená to, že kvalitou podnikateľského prostredia sme pre investorov málo zaujímaví a musíme ich lákať cez investičné stimuly.
Stimuly od vlády dostali len traja investori
[HN; 06/06/2011; Tomáš Tišťan]
Kabinet podporil pomocou prešovský Honeywell, spišskonovoveské Embraco a investíciu v Tornali.
Spišská Nová Ves – Slovenská vláda za posledných dvanásť mesiacov poskytla investičné stimuly iba trom spoločnostiam.
Podnikateľské prostredie
[TA3, 12:00; Poludňajší žurnál; 06/06/2011; Marek Mašura]
MODERATOR: Martin Strižinec
Martin Strižinec, moderátor: „Minister hospodárstva pripravuje zmeny v podnikateľskom prostredí. Spolu s premiérkou Ivetou Radičovou dnes predstavil stovku opatrení, ktoré majú uľahčiť život podnikateľom a pomôcť vytvoriť nové pracovné miesta. Podrobnosti má teraz pre nás Marek Mašura.“
Sto miliónov eur by mali ušetriť naši podnikatelia už v budúcom roku
[STV Jednotka, 16:00; Správy STV; 06/06/2011; P. Macíková]
MODERATOR: Viliam Stankay
Viliam Stankay, moderátor STV: „Sto miliónov eur by mali ušetriť naši podnikatelia už v budúcom roku. Minister hospodárstva Juraj Miškov chce znížiť administratívnu záťaž a zlepšiť kvalitu podnikateľského prostredia na Slovensku. Projekt sa volá Singapur.“
Bude firmám lepšie?
[TA3, 18:30; Hlavné správy; 06/06/2011; Marek Mašura]
MODERÁTOR: Andrea Šuvadová, Jozef Dúbravský
Andrea Šuvadová, moderátorka TA3: „Založiť firmu za dva dni a iba s jedným eurom? Tak tento scenár môže byť od budúceho roka realitou. Zároveň má ubudnúť papierovačiek, ktoré firmy zaťažujú. Ministerstvo hospodárstva pripravuje stovku opatrení, ktoré majú zlepšiť kvalitu podnikateľského prostredia. Tá je na historickom minime.“
Jednoduchší život pre podnikateľov
[STV Jednotka, 19:30; Správy STV; 06/06/2011; Patrícia Macíková]
Jarmila Hargašová, moderátorka STV: „Zo Slovenska bude druhý Singapur, sľubuje to minister hospodárstva Juraj Miškov. Rovnako ako ďalšie opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia. Slovenskí podnikatelia by vďaka nim mali v budúcom roku ušetriť 100 miliónov eur.“
100 zlepšovákov pre podnikateľov
[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 06/06/2011; Barbora Demešová]
Miriam Kalisová, moderátorka TV Markíza: „Od nástupu pravicovej vlády ubehol takmer rok, no pre podnikateľov je Radičovej kabinet zatiaľ sklamaním. Ich náklady na podnikanie stúpli. Minister Miškov prichádza s náplasťou. Balík opatrení vraj podnikateľom ročne ušetrí spolu viac ako 100 miliónov eur.“
Tenká hranica korupcie
[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 05/06/2011; Michal Čierny]
Martina Šimkovičová, moderátorka TV Markíza: „Drahé dary, letenky do exotických destinácií, honosné konferencie, či len obyčajné perá. To sú dary, ktoré u nás firmy bežne používajú na uplácanie. Napriek tomu to nepovažujú za korupciu. Ukázal to najnovší prieskum medzi podnikateľmi.“
Začíname zarábať pre seba
[TA3, 18:30; Hlavné správy; 02/06/2011; Lukáš Zuzelka]
MODERÁTOR: Zuzana Wenzlová, Martin Strižinec
Martin Strižinec, moderátor TA3: „Zajtra ráno o deviatej prestaneme pracovať pre štát. Zárobky nám až do konca roka symbolicky poputujú priamo do našich peňaženiek. Čaká nás totiž deň daňovej slobody, ktorý oproti vlaňajšku prichádza o niekoľko dní skôr.“
Stratili sme veľký biznis z Ázie
[HN; 30/05/2011; pj]
Investori. Indická automobilka Reva sa už k príchodu na Slovensko nehlási.
Bratislava – Tisícka nových pracovných miest, investícia za 60 miliónov eur a výroba až 30-tisíc elektromobilov ročne. Toto všetko mala v pláne na Slovensku, konkrétne v Bánovciach nad Bebravou, ešte pred zhruba rokom indická automobilka Reva Electric Car. Dnes je to však už s najväčšou pravdepodobnosťou minulosť. „Nedostali sme žiadne oficiálne žiadosti od tejto spoločnosti a nemáme o nej ani žiadne bližšie informácie,“ vyhlásila pre HN Daniela Piršelová, hovorkyňa ministra hospodárstva.
Príchod automobiliek mohol byť predvolebný boj
[HN; 30/05/2011; pj]
Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina pre Hospodárske noviny:
Správy o investíciách a nových pracovných miestach zvyšujú popularitu politikov, ktorí sa o to zaslúžili.
Mohlo rozhodnutie ázijských automobiliek Reva a JAC – neinvestovať u nás – súvisieť s výškou pomoci či išlo o predvolebný boj?
Tax legislation agreed by cabinet
[The Slovak Spectator; 21/2011; 30/05/2011; Zuzana Vilikovská]
THE CABINET of Iveta Radičová has approved the broad outlines of an overhaul of what it calls deformations in the country’s income tax and payroll levy legislation. Observers are saying that pushing the concept through the cabinet was the easy part as the initiative has been accompanied by fiery discussion since its very inception and will likely face a rather rocky ride in parliament, as certain aspects of the plan face opposition even among MPs from the ruling coalition.
Naše firmy uniknú bankovej dani
[hnonline.sk; 25/05/2011; Miroslav Pejko]
Ekonomická analýza. Ministerstvo financií chce z nového odvodu vybrať 51 miliónov eur.
Banková daň môže vyhnať firmy z našich finančných domov za hranice Slovenska.
Upozorňuje na to Slovenská banková asociácia aj podniky. Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) chce, aby banky platili nový odvod z peňazí, ktoré spravujú firmám. „Môže to ovplyvniť výšku úrokov na tieto vklady. Dá sa očakávať, že firmy by tak presunuli svoje peniaze do zahraničia,“ poznamenal Ladislav Unčovský z bankovej asociácie.
Sme pracovný raj. Pre Rumunov
[HN; 23/05/2011; Tomáš Vašuta]
Počet zahraničných pracovníkov na Slovensku stúpa.
Bratislava – Slovensko ako pracovný raj? Pre Slováka irónia, pre Rumuna realita. Počet pracovníkov z tejto krajiny totiž u nás láme rekordy a Rumuni sa dokonca stali najpočetnejšími cudzincami v našich podnikoch. „Sú veľmi komunikatívni, otvorení diskusii, pracovití, s obrovskou snahou sa stále zdokonaľovať,“ charakterizuje južanov ako pracovníkov hovorca Slovnaftu Anton Molnár.
Na nové predmestia si ľudia ešte počkajú
[Pravda; 23/05/2011; Marcela Šimková]
Skutočné predmestia veľkých miest budú na Slovensku zrejme ešte zopár rokov chýbať. Hoci Bratislava sa ustavične rozrastá a v jej okolí sa stavajú nové obytné centrá, zvyšok krajiny zaostáva. Podľa odborníkov to môže zmeniť iba prudký rozvoj ostatných častí krajiny, ktorý by ľuďom zabezpečil dostatok práce, a tým aj peniaze na rozvoj.
Business calls for more Labour Code changes
[The Slovak Spectator; 20/2011; 23/05/2011; BEATA BALOGOVÁ]
BUSINESSES do not hide their enthusiastic opinions about the Labour Code that was in place in Slovakia in 2007 before it underwent some significant changes under the government of Robert Fico. Although the modifications proposed by the government of Iveta Radičová are moving the Labour Code closer to what businesses call a ‘flexible law’, the Business Alliance of Slovakia (PAS) insists that the current draft, which was adopted by the cabinet on April 28, does not go far enough.
Nový zákonník môže priniesť viac práce
[HN; 19/05/2011; Jozef Ryník]
Absolventov podniky lákajú aj cez spoluprácu na diplomovkách alebo cez vlastné študentské praxe.
Bratislava – Novelou Zákonníka práce, ktorú zatiaľ schválila iba vláda, nie sú nadšení ani zamestnávatelia, ani odbory, ale ľuďom pri hľadaní práce pomôže. Firmy by sa po jeho schválení mohli konečne prestať báť zamestnávať nových ľudí a pomaly by tak mohli začať pribúdať aj klasickí zamestnanci. Absolventi škôl tak budú mať lepšie šance pri hľadaní prvej práce.
Bude strop pre peniaze 769 eur?
[Plus jeden deň; 19/05/2011; ŠTEFAN MESÁROŠ]
VLÁDNY NÁVRH
Dôchodok sa možno zastaví na hranici priemernej mzdy
Driete od rána do mrku, aby ste nielen čo najviac zarobili, ale mali aj dobrú penziu? Už sa nemusíte snažiť! Podľa vládou schváleného Národného programu reforiem na Slovensku pre roky 2011 až 2014 by už Slováci nemali dostať dôchodok vyšší ako priemerný plat. V súčasnosti je to 769 eur.
Dobrý plat nájdete v automobilkách
[HN; 19/05/2011; Jozef Ryník]
Firmy už zvyšujú mzdy aspoň o infláciu. Niektoré dorovnávajú to, čo v kríze zamestnancom zobrali.
Bratislava – Ak končíte školu, alebo meníte zamestnanie a rozmýšľate, kam ísť pracovať, aby vaše vzdelanie bolo dobre zaplatené, mali by ste sa poobzerať medzi IT firmami, vo financiách, telekomunikáciách a v energetike. V porovnaní so mzdami v školstve či v hotelierstve sú tam platy dva- až trikrát vyššie a budú aj naďalej rýchlo rásť.
Podmienky pre biznis sa zlepšujú. Len minimálne
[HN; 18/05/2011; Miroslav Pejko]
Bratislava – Podmienky na biznis sa na Slovensku ani po vlaňajšej zmene vlády veľmi nezlepšujú. Vyplýva to aj z prieskumu švajčiarskeho Inštitútu pre rozvoj manažmentu, ktorý zverejnila Nadácia F. A. Hayeka. Krajina po minuloročnom prepade o 16 miest poskočila v rebríčku konkurencieschopnosti len o jednu priečku.
Zmeniť novelu Zákonníka práce
[mediahit.sk; 17/05/2011; TS]
Podnikateľská aliancia Slovenska hodnotí vládou schválenú verziu novely Zákonníka práce ako nedostatočnú. Napriek tomu, že sa mení až 140 ustanovení tohto zákona, predmetná novela nemá potenciál zaviesť do pracovného práva takú úroveň flexibility, aká v ňom bola pred rokom 2007. Z tohto dôvodu vyzýva PAS poslancov Národnej rady SR, aby sa pri rokovaní o novej podobe Zákonníka práce sústredili predovšetkým na úpravu troch kľúčových bodov, ktorými sú: náklady spojené s prepúšťaním pracovníkov, dĺžka nadčasovej práce a pozícia zástupcov zamestnancov pri manažérskom rozhodovaní v podnikoch.
Podnikatelia lobujú u poslancov, aby Zákonník práce ešte upravili
[pravda.sk; 16/05/2011; SITA]
Vládou schválený návrh novely Zákonníka práce je podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) nedostatočný.
Napriek tomu, že sa ním mení až 140 ustanovení zákona, navrhovaná novela nemá podľa aliancie potenciál zaviesť do pracovného práva takú úroveň flexibility, aká v ňom bola pred rokom 2007. PAS preto vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby sa pri rokovaní o novej podobe Zákonníka práce sústredili predovšetkým na úpravu troch kľúčových bodov. Tými sú náklady spojené s prepúšťaním pracovníkov, dĺžka nadčasovej práce a pozícia zástupcov zamestnancov pri manažérskom rozhodovaní v podnikoch. Poslanci by mali o navrhovanej novele Zákonníka práce začať rokovať na májovej schôdzi parlamentu.
Aliancia vyzýva poslancov, aby Zákonník práce ešte upravili
[sme.sk; 16/05/2011; SITA]
BRATISLAVA. Vládou schválený návrh novely Zákonníka práce je podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) nedostatočný.
Napriek tomu, že sa ním mení až 140 ustanovení zákona, navrhovaná novela nemá podľa aliancie potenciál zaviesť do pracovného práva takú úroveň flexibility, aká v ňom bola pred rokom 2007.
PAS preto vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby sa pri rokovaní o novej podobe Zákonníka práce sústredili predovšetkým na úpravu troch kľúčových bodov.
PAS vyzýva poslancov na úpravu Zákonníka práce
[pluska.sk; 16/05/2011; SITA]
Vládou schválený návrh novely Zákonníka práce je podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska nedostatočný. Napriek tomu, že sa ním mení až 140 ustanovení zákona, navrhovaná novela nemá podľa aliancie potenciál zaviesť do pracovného práva takú úroveň flexibility, aká v ňom bola pred rokom 2007.
Podnikatelia žiadajú zmeniť zákonník práce
[Rádio FM, 15:00; Správy; 16/05/2011; Lenka Fauberová]
Lenka Fauberová, redaktorka Rádia FM: „Vládou schválený návrh novely zákonníka práce je podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska nedostatočný. Napriek tomu, že sa ním mení až 140 ustanovení zákona, navrhovaná novela nemá podľa nej potenciál zaviesť do pracovného práva takú úroveň flexibility, aká v ňom bola pred rokom 2007.
Podnikatelia dostanú lacné úvervy
[HN; 12/05/2011; Vladimír Turanský]
Slovenské menšie firmy bude podporovať Európsky investičný fond. Cez poskytnuté garancie.
Bratislava – Na jeseň, najneskôr začiatkom budúceho roka, sa malí a strední podnikatelia dostanú k lacnejším úverom. Výrazne sa im uľaví aj v ručení za úvery. Komerčné banky totiž teraz výšku záruky neraz stanovia až na dvojnásobok úveru, takže podnikatelia ho často „založia“ aj celým svojím majetkom. Zmeniť to má projekt Jeremie Európskeho investičného fondu.
Za byt zaplatíme oveľa viac
[HN; 11/05/2011; am]
Ministerstvo financií navrhlo zvýšenie sadzby dane za dom či byt.
Bratislava – Zvýšiť sadzby dane z nehnuteľností o 50 percent od budúceho roka. To je návrh ministerstva financií v rámci balíčka opatrení na konsolidáciu verejných financií na roky 2012 až 2014. Zvýšením príjmov z dane z nehnuteľností majú zaplátať dieru po očakávanom výpadku podielových daní.
Vlastníte byt alebo dom? Musíte platiť daň
[HN; 11/05/2011; Andrea Medžová]
Obce a mestá v priebehu roka rozposielajú platobné výmery a očakávajú úhradu vyrubenej dane z nehnuteľnosti.
Bratislava – Každý vlastník bytu, domu, záhrady, garáže, pozemku či nebytového priestoru, ktorý podal daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti tento rok alebo kedykoľvek predtým vie, že mu príde výzva na zaplatenie tejto dane. Je to ročná majetková daň, ktorá sa platí na zdaňovacie obdobie, tentoraz na rok 2011, a nie za rok 2010. Pozor, nesmie sa zamieňať s daňou z príjmov, kde predmetom dane nie je nehnuteľnosť ako taká, ale iba príjem, ktorý ste mali z predaja nehnuteľnosti.
Výsledky Hodnotenia samosprávnych opatrení (HSO) v regiónoch SR za obdobie 1. štvrťroka 2011
[Obecné noviny; 17/2011; 28/04/2011; redakcia]
Centrum pre hospodársky rozvoj (CPHR), prináša výsledky projektu Hodnotenie samosprávnych opatrení (HSO). Švrťročne sa vyjadrujú ekonomickí analytici, podnikatelia, primátori a starostovia, zástupcovia akademickej obce, stavovských a mimovládnych organizácií k navrhovaným a realizovaným opatreniam samosprávnych inštitúcií na úrovni obcí, miest i krajov. Projekt HSO prináša názor odbornej verejnosti na dôležité opatrenia ekonomicko-sociálneho charakteru ovplyvňujúce kvalitu života občanov v jednotlivých regiónoch Slovenska.
Firmám sa Mihálov Zákonník práce máli
[HN; 26/04/2011; Vladimír Turanský]
Domáce podniky tvrdia, že nové pracovné právo zamestnanosť nezvýši. Žiadajú, aby mohli prepúšťať lacnejšie.
Bratislava – Novela Zákonníka práce je pre slovenské firmy sklamaním. V prieskume HN o navrhovaných zmenách to potvrdili viaceré domáce podniky. „Ak sa novela nezmení, doterajšie úpravy neovplyvnia počet prijímaných zamestnancov,“ potvrdila manažérka ľudských zdrojov Bukózy Holding Katarína Kundravá.
V hodnotení regiónov Rožňava zaostáva
[Obecné noviny; 16/2011; 21/04/2011; tl]
Okres Rožňava výrazne zaostáva za ostatnými okresmi Slovenska. K tomuto konštatovaniu dospeli tvorcovia projektu Konkurencieschopné regióny 21. Projekt uskutočňovala Podnikateľská aliancia Slovenska od júla 2009 do decembra 2010. Jeho cieľom bolo identifikovať konkurenčné výhody a nevýhody podnikateľského prostredia v jednotlivých okresoch SR a zároveň aj formulovať vhodné stratégie ekonomického rozvoja regiónov.
Peugeot rastie
[Profit; 08/2011; 20/04/2011; Eduard Zitňanský]
Investícia francúzskeho koncernu PSA Peugeot Citroen za viac ako 120 miliónov eur do výroby nového modelu na Slovensku prinesie takmer deväťsto nových pracovných miest. Trnavská automobilka plánuje preto už na jar 2012 spustiť tretiu pracovnú zmenu a postupne zvyšovať produkciu na svoju maximálnu kapacitu – tristotisíc vozidiel ročne.
Nové pravidlá pre konkurzy
[TA3, 18:40; Hlavné správy; 19/04/2011; Martin Linhart]
MODERÁTOR: Zuzana Závodská, Jozef Dúbravský
Jozef Dúbravský, moderátor TA3: „Po upratovaní v justícii sa ministerka spravodlivosti púšťa aj do podnikateľského prostredia. Chystá zmeny v konkurzoch. Kým špekulanti v nich skončia skôr ako doteraz, poctivým podnikateľom sa blýska na lepšie časy. K peniazom od dlžníkov by sa mali dostať ľahšie.“
Podnikateľov vystrašili dane z nehnuteľností
[etrend.sk; 19/04/2011; Jana Morháčová]
Na jeseň vláda dane z budov a pozemkov pre podnikateľov obmedzovala, teraz chce ich zvýšenie.
Zámer vlády umožniť mestám a obciam zvyšovať dane z nehnuteľností o 50 percent, aby sa obecné kasy plnili viac vlastnými a menej štátnymi príjmami, narazil na protest podnikateľov. Kabinet ohlásil snahu šetriť aj na znížení dotácií obciam z podielových daní. Výpadok príjmov si majú samosprávy dorovnať zvyšovaním daní z nehnuteľností. Zámer uvádza program stability Slovenska na roky 2011 až 2014, ktorý včera v 15-hodinovom rokovacom maratóne posudzovala tripartita.
Eseročka sa už odvodom nevyhne
[HN; 18/04/2011; Martina Magicová]
Vyplácanie vysokých podielov na zisku, ktoré nepodliehali odvodovej povinnosti, sa končí.
Bratislava – Štát postupne zavádza páky na odmeny majiteľov, spoločníkov, akcionárov, štatutárnych zástupcov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným. Z podielov na zisku a dividend by mali po veľkej reforme platiť nielen zdravotné, ale aj sociálne odvody. Zmeny sa dotknú hlavne takzvaných jednoosobových s. r. o., ktoré využívali medzeru v legislatíve.
Za Žilinou je priepasť, kraju chýbajú ďalšie cesty
[Pravda; 15/04/2011; Branislav Toma]
Žilinský okres je jeden z mála bohatých slovenských regiónov, ktorého okolie paradoxne výrazne zaostáva. V nedávnej analýze Podnikateľskej aliancie Slovenska sa Žilinský okres v atraktívnosti podnikateľského prostredia umiestnil na ôsmom mieste. Okolité okresy sú však na tom podstatne horšie. Odborníci predpokladajú, že jedným z dôvodom je aj neskoré diaľničné prepojenie medzi Bratislavou a Žilinou, ktoré sa dokončilo až vlani.
Ministerstvo láta diery v zákonoch. Mení konkurzy
[HN; 13/04/2011; Tomáš Vašuta]
Bratislava – „Idem do reštrukturalizácie. Konkurent to urobil, zbavil sa dlhov a funguje ďalej. Touto cestou pôjdeme aj my,“ hovoril pred časom HN jeden z podnikateľov, ktorý využil diery v našich zákonoch. Práve takýmto prípadom, keď podnikatelia využívali právo vo svoj prospech, má byť už od začiatku budúceho roka koniec. „Novelou zákona o konkurze a reštrukturalizácii chceme zabrániť špekulatívnym praktikám a pomôcť drobným podnikateľom,“ povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
V turizme nás susedia valcujú
[Plus jeden deň; 13/04/2011; ŠTEFAN MESÁROŠ]
Za ponúknuté služby pýtame veľa peňazí a ich kvalita je mizerná
DRUHÉ Švajčiarsko sa nekoná. Naopak, v konkurencieschopnosti v oblasti turizmu padáme doslova strmhlav dole a zaostávame aj za Maďarmi či Čechmi. Vyplýva to zo správy Svetového ekonomického fóra.
Odvody z dividend môžu diskriminovať slovenských investorov
[webnoviny.sk; 13/04/2011; SITA]
Ak vládna koalícia schváli platenie 13-percentných sociálnych odvodov z dividend a podielov na zisku, tak bude tento systém podľa daňového výboru AmCham pravdepodobne viac administratívne náročný, ako užitočný z hľadiska rozpočtových príjmov.
Odvody z dividend na Slovensku majú riziká, upozorňuje americká komora
[pravda.sk; 13/04/2011; SITA ; Zaradenie: Ekonomika]
Zavedenie platenia sociálnych odvodov z dividend a podielov na zisku môže za určitých podmienok diskriminovať slovenských investorov oproti investorom v rámci Európskej únie, uviedol to daňový výbor Americkej obchodnej komory (AmCham).
Odvody z dividend môžu diskriminovať slovenských investorov, tvrdí komora
[sme.sk; 13/04/2011; SITA]
BRATISLAVA. Zavedenie platenia sociálnych odvodov z dividend a podielov na zisku môže za určitých podmienok diskriminovať slovenských investorov oproti investorom v rámci Európskej únie. Pre agentúru SITA to uviedol daňový výbor Americkej obchodnej komory (AmCham).
Veritelia by sa mali po novom rýchlejšie a jednoduchšie dostať k svojim peniazom
[Rádio Slovensko, 22:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 13/04/2011; Jaroslav Valent]
Michaela Straková, moderátorka: „Veritelia by sa mali po novom rýchlejšie a jednoduchšie dostať k svojim peniazom. Od pripravovaných zmien v zákone o konkurze si to sľubuje ministerstvo spravodlivosti, ale aj podnikatelia. Tí upozorňujú na slovenskú prax, keď vyhlásenie konkurzu častokrát nevedie k vyrovnaniu všetkých dlhov. Naopak dlžníci zanechávajú svoje firmy bez majetku a bez šance svoje záväzky vyrovnať. Viac povie Jaroslav Valent.“
Miškov posiela stravenky do dejín
[HN; 12/04/2011; Marek Ročkár]
Ak štát zruší stravné poukazy pre zamestnancov, tí namiesto nich dostanú vyššiu výplatu.
Bratislava – Namiesto gastrolístkov majú ľudia dostať peniaze na výplatnej páske. Takúto možnosť chce do novely Zákonníka práce presadiť minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS).
MS chce klepnúť po prstom špekulantom
[STV Jednotka, 19:30; Správy STV; 12/04/2011; Andrea Predajňová]
Natália Žembová, moderátorka STV: „Malí a strední živnostníci by sa mohli dostať k svojim pohľadávkam: „“Ministerstvo spravodlivosti chce klepnúť po prstoch špekulantom, ktorí svoje zadlžené firmy nahlasujú do konkurzu neskoro.“
Zmeny v konkurzoch
[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 12/04/2011; Silvia Pňačková]
Patrik Švajda, moderátor TV Markíza: „Poctivým podnikateľom by mohlo svitnúť na lepšie časy. Ministerstvo spravodlivosti pripravilo zmeny, podľa ktorých by sa k peniazom od dlžníkov mohli dostať ľahšie a rýchlejšie.“
Z dividend sa majú platiť aj sociálne odvody
[webnoviny.sk; 11/04/2011; SITA]
Podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Róberta Kičinu je správne, ak sa platia odvody zo všetkých príjmov, ktoré plynú fyzickej osobe.
BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Z dividend a podielov na zisku sa majú okrem zdravotných odvodov platiť aj sociálne odvody. Počíta s tým návrh zmien v daňovo-odvodovom systéme, ktorý zverejnilo ministerstvo financií na verejnú diskusiu.
Nedôvera medzi firmami
[TA3, 12:00; Poludňajší žurnál; 11/04/2011; Daniel Horňák; Zaradenie: Z domova]
MODERATOR: Alfonz Šuran
Alfonz Šuran, moderátor: „Slovenská ekonomika má ďalší veľký problém. Slovenské podniky si ani dva roky po vypuknutí hospodárskej krízy nedôverujú a neplatia načas faktúry. Je to veľký problém našej ekonomiky, lebo zasahuje aj tie firmy, ktoré majú zákazky a darí sa im. Ak za svoje služby nedostanú zaplatené, prenášajú problém ďalej, čo brzdí rast hospodárstva.“
Chudobní vďaka reforme?
[TA3, 20:45; Peňaženka; 11/04/2011; Lucia Havlíková]
MODERÁTOR: Lucia Havlíková
HOSŤ: Róbert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska, Adrián Belánik, Ministerstvo financií SR
Lucia Havlíková, moderátorka TA3: „Dobrý večer. Vitajte pri Peňaženke. A je to tu. Na svete sú informácie o tom, ako by mala vyzerať reforma daní a odvodov. Prehľadnejší systém, zjednocovanie odvodov, zjednodušenie paušálnych výdavkov a zvýhodnenie zamestnancov. Aj tak by mala vyzerať nová reforma.
Coalition agrees tax reform plan
[The Slovak Spectator; 14/2011; 11/04/2011; Redakcia]
CONSIDERABLY simpler payment of taxes and payroll levies beginning in 2013 is the government’s slogan for the proposed changes to Slovakia’s tax system which have drawn fiery debate within and outside the ruling coalition since its first version was released in early March. After a number of compromises by proponents of the most radical of the competing proposals, the ruling coalition announced on April 4 that it had reached an agreement on the overall contours of its legislative proposal. Nevertheless, the draft still appears to have critics within the ruling coalition.
Still waiting for results
[The Slovak Spectator; 14/2011; 11/04/2011; JANA LIPTÁKOVÁ]
EVEN though the government of Iveta Radičová, which took power after last June’s parliamentary elections, has already adopted several new laws designed to improve the business environment in Slovakia, firms say they have yet to see any significant improvement and still face repeated obstacles when doing business. They are calling for improvement of the present low enforceability of laws, a reduction in red tape, an improvement in the lagging education system, and – especially – the eradication of corruption.
Zmeny v odvodoch
[TA3, 21:30; Týždeň; 10/04/2011; Daniel Horňák]
MODERÁTOR: Anna Vojteková
Anna Vojteková, moderátorka TA3: „Rozmeňme si teda na drobné, kde prídeme o drobné. Žiadne paušálne výdavky, vyššie dane a odvody aj pre dohodárov. Aj to by mala priniesť veľká reforma odvodov. Niektoré odvodové sadzby by sa však mali aj zjednodušiť. Okrem toho sa jednoduchšie aj rozhodnete, na čo sa vám po odvodovej reforme oplatí minúť peniaze a na čo nie. Napokon všetko má svoje pre aj proti.“
Bratislava má rada biznis
[HN; 08/04/2011; tasr]
Podnikateľské prostredie. Zlé cesty brzdia regionálny rozvoj na Slovensku.
Bratislava – Najväčšou prekážkou regionálneho rozvoja na Slovensku je zlá kvalita cestnej infraštruktúry. Vyplýva to z analýzy konkurencieschopnosti slovenských regiónov, ktorú vypracovala Podnikateľská aliancia Slovenska.
Najhoršie sa podniká v Gelnici, najlepšie v Bratislave
[Pravda; 08/04/2011; sita]
Najlepšie podmienky na rozvoj podnikateľských aktivít na Slovensku sú v okresoch Bratislavy, nasledované Trnavou, Sencom, Žilinou a Malackami. Na druhej strane najhoršie v porovnaní podmienok na podnikanie skončil okres Gelnica. Vyplýva to z projektu Konkurencieschopné regióny 21, ktorý uskutočnila Podnikateľská aliancia Slovenska.
Podnikateľom vyhovuje Považie
[Plus jeden deň; 08/04/2011; šm]
Podnikateľská aliancia Slovenska predstavila výsledky projektu Konkurencieschopné regióny. V ňom zhodnotila konkurenčné výhody a nevýhody všetkých slovenských okresov.
Nová mapa hovorí aj o úplatkárstve a lenivosti
[etrend.sk; 08/04/2011; Jana Morháčová]
Podnikateľská aliancia zverejnila analýzu podmienok podnikania v okresoch Slovenska
V ktorých okresoch je najväčšia korupcia, najmenej zodpovední obchodní partneri, najväčší dopyt po úplatkoch, alebo kde ľudia čakajúci na prácu žiadajú najvyššie platy? Na takéto a podobné otázky odpovedá nová komplexná štúdia o regiónoch Slovenska. Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) zverejnila tisíce nových dát o kvalite podnikateľského života a prostredia. Po dvoch rokoch zbierania informácií od štatistikov, ale aj názorov od päťtisíc podnikateľov či samospráv, sprístupnila PAS výsledky projektu Konkurencieschopné regióny 21.
Najlepšie podmienky na podnikanie sú na Slovensku v okresoch Bratislavy a Trnavy
[Rádio VIVA, 7:00; Veľké správy; 08/04/2011; Igor Štefuca]
Najlepšie podmienky na podnikanie sú na Slovensku v okresoch Bratislavy a Trnavy. Vyplýva to z analýzy konkurencieschopnosti slovenských regiónov, ktorú vypracovala Podnikateľská aliancia Slovenska.
Najhoršie sa podniká v Gelnici a Poltári, najlepšie v Bratislave a Trnave
[tvnoviny.sk; 07/04/2011; TASR / SITA]
Pásmo prosperity sa tiahne cez Trnavsko hore Považím po Žilinu.
Najlepšie podmienky na podnikanie sú na Slovensku v okresoch Bratislavy a Trnavy. Vyplýva to z analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).
Čím ďalej od Bratislavy, tým horšie podmienky na podnikanie a rozvoj regiónu
[STV Jednotka, 16:00; Správy STV; 07/04/2011; E. Šándorová]
MODERÁTOR: Ľubomír Bajaník
Ľubomír Bajaník, moderátor STV: „Čím ďalej od Bratislavy, tým horšie podmienky na podnikanie a rozvoj regiónu. Nízka kvalita cestnej siete sa ukázala ako podstatná bariéra pre mnohé oblasti. Aj to je výsledok dvojročného prieskumu podnikateľskej aliancie Slovenska.“
Najlepšie sa podniká v Bratislave, najhoršie v Gelnici
[webnoviny.sk; 07/04/2011; SITA]
K najväčším problémom rozvoja regiónov na Slovensku patrí podľa podnikateľov kvalita cestnej infraštruktúry, zlá vymožiteľnosť práva či úroveň záujmu štátu a štátnych inštitúcií o okres.
BRATISLAVA 7. apríl (WEBNOVINY) – Najlepšie podmienky na rozvoj podnikateľských aktivít na Slovensku sú v okresoch Bratislavy, nasledované Trnavou, Sencom, Žilinou a Malackami.
Najlepšie sa podniká v Bratislave, najhoršie v Gelnici
[topky.sk; 07/04/2011; redakcia]
BRATISLAVA – Najlepšie podmienky na rozvoj podnikateľských aktivít na Slovensku sú v okresoch Bratislavy, nasledované Trnavou, Sencom, Žilinou a Malackami. Na druhej strane najhoršie v porovnaní podmienok na podnikanie skončil okres Gelnica.
Najlepšie sa podniká v Bratislave, najhoršie v Gelnici a Poltári
[hnonline.sk; 07/04/2011; TASR]
Najlepšie podmienky na podnikanie sú na Slovensku v okresoch Bratislavy a Trnavy. Vyplýva to z analýzy konkurencieschopnosti slovenských regiónov, ktorú vypracovala Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS)
Slovenskí podnikatelia najviac nadávajú na zlé cesty
[aktualne.sk; 07/04/2011; Stanislava Luppová]
Bratislava – Zlá kvalita ciest, nízka vymožiteľnosť práva, ale aj byrokracia a prieťahy na úradoch. Aj to patrí medzi najväčšie problémy, na ktoré sa sťažujú slovenskí podnikatelia.
Firmám sa najlepšie podniká v bratislavských okresoch, najhoršie sa darí na južnom a východnom Slovensku. Najhoršie sa podniká v Gelnici, najlepšie v Bratislave. Vyplýva to z indexu regionálneho podnikateľského prostredia Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).
Najlepšie podnikanie je v okresoch Bratislavy a Trnavy
[Rádio FM, 16:00; Správy; 07/04/2011; Lucia Farkašová]
Lucia Farkašová, redaktorka Rádia FM: „Najlepšie podmienky na podnikanie sú na Slovensku v okresoch Bratislavy a Trnavy. Vyplýva to z analýzy konkurencieschopnosti slovenských regiónov, ktorú vpracovala Podnikateľská aliancia Slovenska.
Najlepšie podmienky na podnikanie sú na Slovensku v obvodoch Bratislavy a Trnavy
[Rádio Regina, 18:00; Žurnál Rádia Regina; 07/04/2011; Branislav Heldes]
Branislav Heldes, redaktor: „Najlepšie podmienky na podnikanie sú na Slovensku v obvodoch Bratislavy a Trnavy. Vyplýva to z analýzy konkurencieschopnosti slovenských regiónov, ktorú vypracovala Podnikateľská aliancia Slovenska. Výsledky analýzy priblížil dnes člen strategickej rady podnikateľskej aliancie Jozef Hajko.“
Tunelujú nás cudzinci?
[Plus jeden deň; 07/04/2011; šm]
Richard Sulík má obavy, že zahraniční vlastníci žijú na úkor Slovenska
ŠÉF parlamentu Richard Sulík pripustil, že zahraniční akcionári tunelujú slovenské spoločnosti, v ktorých sú spoluvlastníkmi. Povedal to v súvislosti s podozrením, že spoločnosti Ruhrgas a Gaz de France pripravili Slovensko o 1,3 miliardy korún.
Dohodári si priplatia. Ak nebudú podvádzať
[HN; 05/04/2011; pej]
Bratislava – Daňovo-odvodová reforma ukrojí aj z platov ľudí, ktorí pracujú na dohodu. Nové odvody pre dohodárov by mali už od januára priniesť viac peňazí do štátnej kasy. A časť ľudí pripravia o prácu.
Slováci už vedia, koľko zaplatia štátu
[HN; 05/04/2011; Marek Ročkár]
Koalícia sa dohodla na reforme daní a odvodov – Živnostníkom a dohodárom ustúpila ešte viac.
Bratislava – Státisíce ľudí už vedia, koľko zo svojich príjmov po novom odvedú štátu na daniach a odvodoch. Po týždňoch diskusií koalícia našla dohodu na veľkej reforme. Vo finále nakoniec šéf rezortu financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) ešte viac ustúpil tlaku partnerov a pristal na ďalšie úľavy pre živnostníkov a dohodárov. „Pre väčšinu živnostníkov sa výška odvodov zníži,“ povedala po včerajšej Koaličnej rade premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).
Zamestnanec bude znova v móde
[HN; 05/04/2011; Miroslav Pejko]
Horšie podmienky pre živnostníkov a dohodárov zatraktívnia zamestnanecký pomer.
Bratislava – Prechod zamestnanca na živnosť už nebude taký výhodný ako doteraz. Vláda plánuje zobrať priemernému živnostníkovi s ročným príjmom 10-tisíc eur vyše 420 eur. Po novom totiž o toľko zaplatí viac na daniach a odvodoch. Zamestnanci si na druhej strane prilepšia. „Zmierni sa tak motivácia prechádzať na živnosti. Zamestnancom sa menej oplatí špekulovať kvôli zvýšeniu príjmu,“ potvrdil Peter Goliaš z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO.
Pohoršia si živnostníci
[TA3, 18:40; Hlavné správy; 05/04/2011; Daniel Horňák]
MODERÁTOR: Zuzana Závodská, Vlado Vondrák
Zuzana Závodská, moderátorka TA3: „Koalícia sa dohodla na veľkej reforme daní a odvodov. Zmeny by mali zasiahnuť všetkých, zamestnancov, živnostníkov aj pracovníkov na dohodu. Cieľom je celý systém zjednodušiť tak, aby mali podnikatelia čo najmenej starostí s daňami a odvodmi. V niektorých oblastiach sa však zmeny úplne míňajú účinku a živnostníkom poriadne zhoršia život.“
Dohoda bez OKS a OĽ?
[TA3, 19:55; Téma dňa; 05/04/2011; Daniel Horňák]
MODERÁTOR: Peter Bielik
HOSTIA: Peter Zajac (OKS), predseda strany
Igor Matovič (nez.), poslanec NR SR
Peter Bielik, moderátor: „Koalícia sa dohodla na veľkej reforme daní a odvodov, zmeny by mali zasiahnuť všetkých, zamestnancov, živnostníkov i pracovníkov na dohodu. Cieľom je celý systém zjednodušiť tak, aby mali podnikatelia čo najmenej starostí s daňami a odvodmi. V niektorých oblastiach sa však zmeny úplne míňajú účinku a živnostníkom poriadne zhoršia život.“
Rakúsko otvorí náruč najmä slovenským stavbárom
[aktualne.sk; 02/04/2011; Stanislava Luppová]
Bratislava – Prvého mája sa otvára pracovný trh v posledných dvoch krajinách Európskej únie. Slováci si tak budú môcť nájsť prácu bez obmedzení aj v Nemecku a susednom Rakúsku.
Rakúsko chce ochrániť svoj pracovný trh novým opatrením
[STV Jednotka, 16:00; Správy STV; 31/03/2011; R. Fleischmannová]
MODERÁTOR: Natália Žembová
Natália Žembová, moderátorka STV: „Ešte predtým ako sa 1. mája zrušia pracovné obmedzenia pre našincov v Nemecku a Rakúsku, chce Rakúsko ochrániť svoj pracovný trh novým opatrením. Parlament rokuje o zákone, ktorý zaviaže zahraničné firmy, aby dali napríklad aj Slovákom rovnaké platobné podmienky ako majú domáci pracovníci. Slovenské firmy to odmietajú a tvrdia, že návrh je namierený proti slobodnému trhu.“
Rakúsko a Nemecko otvárajú pracovný trh, chcú aj Slovákov
[webnoviny.sk; 31/03/2011; SITA]
Rakúsko a Nemecko od 1. mája otvárajú pracovné trhy pre sedem nových členských krajín Euróspkej únie z bývalého postkomunistického bloku.
Rakúšania sa zľakli
[TA3, 15:00; Správy; 31/03/2011; René Medzihradský]
Vlado Vondrák, moderátor TA3: „V Nemecku a Rakúsku sa od mája zamestnáme ľahšie, tieto krajiny otvárajú pre európskych nováčikov svoj pracovný trh. Pri hľadaní práce už nebudeme potrebovať pracovné povolenie. Kým Nemci sa prílivu zamestnancov zo zahraničia nebránia, Rakúsko stavia zahraničným firmám prekážky. Diktovať chce, koľko musia slovenské firmy svojim ľuďom zaplatiť.“
Kam idú peniaze z našich daní?
[Rádio Expres, 12:00; Infoexpres; 29/03/2011; Ratko Sudecký]
Mariana Tökölyová, redaktorka: „Kam idú peniaze z našich daní? Podľa Podnikateľskej aliancie je asi štvrtina verejných obstarávaní korupčná a naše peniaze končia v rukách firiem spriaznených s niektorými politikmi.“
Zmeny pre podnikateľov
[TA3, 12:00; Poludňajší žurnál; 29/03/2011; Daniel Horňák]
MODERÁTOR: Zuzana Závodská
Zuzana Závodská, moderátorka: „Firmy čakajú takisto zásadné zmeny podnikateľského prostredia. Obavy majú nielen z toho, ako bude vyzerať odvodová reforma, ale aj z reformy prvého dôchodkového piliera. Zmenu k lepšiemu zatiaľ očakávajú len od novely Zákonníka práce. Aj k tej majú ale výhrady.“
Stop čiernym stavbám
[TA3, 12:00; Poludňajší žurnál; 29/03/2011; Anna Vojteková]
MODERÁTOR: Zuzana Závodská
Zuzana Závodská, moderátorka: „Čiernym stavbám čoskoro odzvoní. Sľubuje to ministerstvo dopravy, ktoré chce ich majiteľov od septembra prísnejšie trestať. Trestom sa však po novom nevyhnú ani ostatní účastníci stavby – stavebné firmy, geodeti, či kartografi.“
Čudní biznismeni skončia na listine
[HN; 28/03/2011; Tomáš Vašuta]
Slovenské zákony sa obrnia proti špekulantom.
Bratislava – Zadlžiť sa, hodiť podnik do konkurzu a začať odznova. A aby toho nebolo málo, zopakovať to hneď trikrát. Aj takto vyzerá realita slovenských zákonov, proti ktorej sa už pripravujú opatrenia. „Ministerstvo zvažuje možnosť zavedenia registra diskvalifikovaných štatutárnych zástupcov a členov štatutárnych orgánov,“ povedal pre HN hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla. Register by mohol byť súčasťou novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorú chce rezort predložiť vláda ešte pred letom.
Prísnejší stavebný zákon
[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 28/03/2011]
Jaroslav Zápala, moderátor TV Markíza: „Vysoká pokuta, odpojenie od inžinierskych sietí, či potrestanie toho, kto stavbu postavil. Všetky tieto opatrenia voči majiteľom čiernych stavieb by mali platiť už o pár mesiacov. Prísnejší zákon ministerstva dopravy odborníci vítajú. Na druhej strane však upozorňujú, že niektoré pravidlá dokážu stavebníci obísť.“
www.znasichdani.sk
[TA3, 18:40; Hlavné správy; 28/03/2011; René Medzihradský]
MODERÁTOR: Zuzana Wenzlová, Jozef Dúbravský
Zuzana Wenzlová, moderátorka TA3: „Zaujíma vás, kto profituje na verejných obstarávaniach? Chcete zistiť, či niektorý rezort uprednostňuje v tendroch nejakú konkrétnu firmu? Teraz máte možnosť.“
Kto profitoval? – rozhovor
[TA3, 16:00; Správy; 28/03/2011]
Zuzana Wenzlová, moderátorka TA3: „Na telefonickej linke by mal byť Robert Kičina, riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska. Vítam vás vo vysielaní TA3. Tak ako sme naznačili Aliancia Fair-Play spustila internetovú stránku, z ktorej sa verejnosť ľahšie dozvie, ktorý podnikatelia najviac profitujú z verejných obstarávaní. Otázka znie, ako vy hodnotíte túto iniciatívu?“
Slovensko má na ruke tisícky nových miest
[HN; 22/03/2011; Petra Jamrichová]
Štátna agentúra SARIO rokuje so siedmimi desiatkami investorov. Zamestnať by mohli takmer 13-tisíc ľudí.
Bratislava – Sedem desiatok zahraničných firiem, vytvorenie viac ako 12-tisíc nových pracovných miest a preinvestovanie skoro dvoch miliárd eur. S takto rozdanými kartami bude v tomto roku narábať Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu. „Ide o spoločnosti, s ktorými rokujeme o podmienkach príchodu na náš trh,“ vyhlásila pre HN Lucia Guzlejová, vedúca odboru riadenia investičných projektov agentúry.
Ostáva len 14 dní
[Plus jeden deň; 17/03/2011; ŠTEFAN MESÁROŠ]
Len dva týždne. Presne toľko ostáva na podanie daňového priznania. Na Slovensku si má splniť túto povinnosť viac než 1 milión 128-tisíc ľudí.
Opäť na dne
[Trend; 11/2011; 17/03/2011; Marek Legéň]
Podmienky na podnikanie zhoršuje podľa prieskumu cenová nestabilita, vyššie odvody a slabá vymožiteľnosť práva
Podmienky na podnikanie na Slovensku sa vo štvrtom kvartáli vlaňajška mierne zhoršili. Index podnikateľského prostredia, ktorý zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), klesol oproti tretiemu štvrťroku o 0,39 percentuálneho bodu na 91,5 bodu. Ukazovateľ tak vymazal predchádzajúce zisky a opäť spadol na najnižšiu úroveň od začiatku meraní v roku 2001.
Podmienky na biznis sa zhoršili
[HN; 16/03/2011; tasr]
Bratislava – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v poslednom štvrťroku 2010 mierne zhoršilo. Zhodujú sa na tom firmy, ktoré oslovuje Podnikateľská aliancia Slovenska.
Rodičov čakajú v práci nové výhody
[sme.sk; 15/03/2011; Katarína Ragáčová]
Postavenie rodičov sa prijatím malej aj veľkej novely Zákonníka práce zmení k lepšiemu.
BRATISLAVA. Založiť si rodinu by už nemalo byť veľkou prekážkou v kariére. Zákonník práce má byť k rodičom ústretovejší, ako je to v súčasnosti.
Už od apríla bude účinná malá novela Zákonníka, ktorá prinesie rodičom prichádzajúcim z materskej alebo z rodičovskej dovolenky väčšiu istotu, že sa môžu vrátiť na svoje pracovné miesto a za výhodnejších podmienok, ako sú nastavené dnes.
Anketa
[SME; 15/03/2011; redakcia]
Ktorú zmenu vo veľkej novele Zákonníka práce považujete za najprínosnejšiu pre zamestnancov a ktorú pre zamestnávateľov?
Podmienky na podnikanie sa na Slovensku mierne zhoršili
[euractiv.sk; 15/03/2011; Redakcia ]
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v štvrtom štvrťroku mierne zhoršilo. Môžu za to najmä inflačné tlaky spojené s nárastom DPH, spotrebných daní, cien ropy a ďalších komodít a aj zvýšenie odvodového zaťaženia vplyvom rozšírenia základu na platenie odvodov. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).
Podnikateľské prostredie sa podľa PAS mierne zhoršilo
[webnoviny.sk; 15/03/2011; SITA]
Hodnotenie podnikateľov sa vo štvrtom štvrťroku 2010 najvýraznejšie zhoršilo pri vnímaní cenovej stability.
BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v štvrtom štvrťroku minulého roku mierne zhoršilo. Môže za to predovšetkým zhoršovanie cenovej stability. Vyplýva to z pravidelného prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska medzi podnikateľskými subjektmi. Celkovo hodnota indexu podnikateľského prostredia medzikvartálne poklesla o 0,4 bodu na 91,5 bodu.
Horšie podnikanie
[TA3, 18:00; Správy; 15/03/2011]
Lucia Farkasová, moderátorka TA3: „Slovenským podnikateľom sa v poslednom štvrťroku vlaňajška dýchalo ťažšie. Mierne zhoršenie podnikateľského prostredia spôsobila najmä menšia cenová stabilita. Informovala o tom Podnikateľská aliancia Slovenska.“
Na Slovensku sa podniká horšie ako za Fica
[hnonline.sk; 15/03/2011; tasr]
Za zhoršenie podnikateľského prostredia môže zdražovanie a vyššie odvody.
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v poslednom štvrťroku 2010 mierne zhoršilo. Zhodujú sa na tom podnikatelia, ktorých pravidelne oslovuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS). Hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP) klesla medzikvartálne o 0,39 % na 91,5 bodu, čím sa vrátila na úroveň z 2. kvartálu 2010. V medziročnom porovnaní sa hodnota IPP znížila o 5,9 %.
Vrátime sa do školských lavíc?
[Pravda; 14/03/2011; Martin Krekáč]
Celoživotné vzdelávanie patrí v politike EÚ nielen k dôležitým nástrojom na zvyšovanie konkurencieschopnosti jednotlivých krajín, ale aj možností realizácie a uplatnenia jednotlivcov. Podľa OECD sa v starých členských krajinách po skončení štúdia ďalej vzdeláva každý štvrtý človek v produktívnom i poproduktívnom veku.
Viac pružnosti, menej experimentov
[Pravda; 14/03/2011; ELENA DRAVECKÁ]
– Otázka: Tušíte, aké zmeny pre nás chystá novela pracovného kódexu.
– Odpoveď: Čaká nás viacero pozitívnych zmien, medzi inými väčšia voľnosť a zníženie nepríjemnej byrokracie.
Pribudne práca
[TA3, 18:40; Hlavné správy; 14/03/2011; Marek Mašura]
MODERÁTOR: Alfonz Šuran
Alfonz Šuran, moderátor TA3: „Na úradoch práce by mohli ubudnúť nezamestnaní. V nasledujúcich mesiacoch vznikne viac ako 2500 pracovných miest. Vytvoria ich firmy, ktoré už u nás pôsobia, ale aj nový investor. Napriek pozitívnym správam máme stále problém s podnikateľským prostredím a už nie sme zasľúbená zem pre investorov.“
Stovky pracovných miest – Hodnotenie analytika
[TA3, 16:00; Správy; 14/03/2011]
Lucia Farkasová, moderátorka TA3: „A teraz sa vraciame k našej top téme. Americké firmy vytvoria na Slovensku viac ako 2500 nových pracovných miest. Nové pracovné miesta by mali byť vytvorené jednak investormi, ktorí už sú na Slovensku prítomní, ale aj investormi, ktorí sa na Slovensko plánujú ešte len etablovať. Pôjde o nové pracovné miesta a to najmä v sektoroch s tzv. Vyššou pridanou hodnotou.
Na zamestnancov bude po reforme väčší tlak
[HN; 11/03/2011; pet]
Bratislava – Zmeny v skúšobnej lehote a odstupňovanie výpovednej lehoty podľa toho, ako dlho už vo firme pracovník pôsobí, pravdepodobne zvýšia tlak na kvalitu pracovnej sily.
Zákonník pomôže, ale sám prácu neprinesie
[HN; 11/03/2011; Peter Podstupka]
Zmeny v pracovnom práve by mali nasledovať úpravy v sociálnom systéme a práce s nezamestnanými.
Viac voľnosti znamená viac práce
[HN; 09/03/2011; RÓBERT KIČINA]
Pracovný trh na Slovensku bude zrejme znovu o niečo voľnejší. Časť striktných príkazov a zákazov má byť v Zákonníku práce nahradená dobrovoľnými dohodami medzi zamestnancami a zamestnávateľmi.
Počet firiem vlani vzrástol o viac ako desatinu
[pravda.sk; 09/03/2011; SITA]
V minulom roku pribudlo na Slovensku 16 839 firiem. Rastúci počet firiem môže byť podľa analytikov aj znakom postupného oživovania ekonomiky.
V Žiari nad Hronom platia podnikatelia najvyššie dane z priemyselných stavieb spomedzi všetkých okresných miest
[Rádio Regina, 18:00; Žurnál Rádia Regina; 07/03/2011; Marína Račková]
Marta Výbošteková, moderátorka: „Žiar nad Hronom skončil v hodnotení Podnikateľskej aliancie Slovenska v oblasti daní z priemyselných stavieb najhoršie. Z okresných miest platia tamojší podnikatelia za spomínanú daň viac ako dvojnásobok celoslovenského priemeru. Mesto chce zvýšením poplatkov zaplátať dieru v rozpočte. Nahrávala Marína Račková.“
Zobrali vedcom, dali na diaľnice
[Trend; 08; 24/02/2011; Pavel Sibyla]
Peniaze na cesty sa hľadali v europrojektoch bez posudzovania ich efektívnosti
Bolo by to žalostne slabošské rozhodnutie. Svet pokračuje aj za koncom nosa. Super myšlienka, ako „zabiť“ svoju budúcnosť. Aj takéto reakcie ponúkli slovenskí manažéri v minulotýždňovom TREND barometri na otázku, či súhlasia s presunutím časti eurofondov určených pre vedu na výstavbu diaľnic.
Vlani skrachovalo 379 firiem
[STV Jednotka, 19:15; Slovensko dnes; 22/02/2011; Jana Novotňáková]
Jana Majeská, moderátorka STV: „Dnes sa nám do rúk dostala zaujímavá štatistika. Vlani skrachovalo na Slovensku historicky najviac firiem. Konkurz vyhlásilo až 379 podnikov. Podľa odborníkov to však má aj pozitíva a trh sa jednoducho preriedi.“
Aká bude reforma odvodov?
[TA3, 21:30; Analýzy a trendy; 17/02/2011; Robert Žitňanský]
MODERÁTOR: Robert Žitňanský
HOSTIA: Branislav Ďurajka, štátny tajomník MF SR, Robert Kičina, výkonný riaditeľ PAS
Robert Žitňanský, redaktor TA3: „Pekný večer, vitajte pri sledovaní Analýz a trendov. Vysoké a komplikované odvody sú dlhodobo považované za jednu z najväčších bariér podnikania.
100 NAJLEPŠÍCH TIPOV ako ušetriť v samospráve
[Komunálne financie; 16/02/2011; Peter Marianyi]
Redakcia časopisu Komunálne financie zostavila z vašich tipov a odpovedí sumár najlepších opatrení či odporúčaní, ako sa v súčasnej neľahkej situácii dajú v hospodárení samospráv ušetriť nejaké peniaze.
Skúšobná lehota sa na mzdu viazať nebude
[SME; 17/02/2011; s.: 8; Veronika Folentová]
Nový Zákonník práce má určovať len rozpätie skúšobnej lehoty
Minister práce ustúpil od návrhu, aby ľudia s nízkymi platmi mali kratšiu skúšobnú lehotu. Návrh sa totiž nepáčil firmám ani odborom.
Firmy platia za elektrinu priveľa
[SME; 17/02/2011; Adam Valček]
Drahou elektrinou dotujú firmy podnikateľov v baníctve a zelených technológiách
Miškovovo ministerstvo vláde čoskoro navrhne, čo ďalej s baníctvom. Miklošovi analytici im pripomenuli, ako to súvisí s cenami elektriny.
Bane predražujú elektrinu
[sme.sk; 16/02/2011; Adam Valček]
Ceny elektriny rastú najmä pre podporu baní a ekobiznisu.
BRATISLAVA. Slovenské firmy platia za elektrickú energiu takmer najvyššie ceny v rámci Európskej únie. Konštatuje to analýza Inštitútu finančnej politiky rezortu financií.
Ročné zúčtovanie majú robiť zdravotné poisťovne
[SME; 15/02/2011; s.: 7; Veronika Folentová]
Administratívna záťaž pre zamestnávateľov sa na budúci rok asi zníži
Poisťovne nie sú proti návrhu, aby robili ročné zúčtovanie. Treba ho však podľa nich dopracovať.
Minimálna mzda na Slovensku nevybočuje z priemeru
[sme.sk; 14/02/2011; Veronika Folentová]
Ak by slovenská minimálna mzda rástla rýchlejšie ako platy v ekonomike, ohrozilo by to zamestnanosť.
BRATISLAVA. Je minimálna mzda na Slovensku primeraná možnostiam ekonomiky? Porovnanie najnižšieho platu, ktorý povoľuje slovenský Zákonník práce v riadnom pracovnom pomere, s pomermi v iných európskych krajinách ukazuje, že nie.
2011: Čo čaká podnikateľov?
[TA3, 20:45; Firmy; 14/02/2011; Ján Lešundák]
MODERÁTOR: Ján Lešundák
HOSŤ: Ľubica Dumitrescu, odborníčka na dane, Deloitte, a. s., na telefonickej linke Robert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska
Merkelovej recept našim firmám priťaží
[HN; 07/02/2011; Slávka Boldocká]
Únia má zosúladiť vek odchodu do dôchodku a dane.
Bratislava – Nemecko a Francúzsko už vedia, ako stabilizovať nielen euro, ale zvýšiť aj konkurencieschopnosť v rámci eurozóny.
O jedno miesto sa majú deliť dvaja zamestnanci
[SME; 04/02/2011; Marianna Onuferová]
Pracovná náplň jedného miesta sa bude môcť rozdeliť medzi viacerých zamestnancov. Štát tvrdí, že tým chce pomôcť najmä matkám a študentom.
Zákonník: viac pružnosti,menej experimentov
[HN; 03/02/2011; Róbert Kičina]
Nazvýšenie flexibility Zákonníka práce netreba meniť jeho každý druhý paragraf. Z hľadiska pružnosti pracovného kódexu je kľúčových len niekoľko parametrov, ktorých nastavenie však treba dôsledne ustriehnuť popri mnohých iných čiastkových zmenách, ktoré vládny kabinet pripravuje.
Výsledky Hodnotenia samosprávnych opatrení (HSO) v regiónoch SR za obdobie 4. štvrťroka 2010
[Obecné noviny; 03/02/2011; redakcia]
Centrum pre hospodársky rozvoj (CPHR), prináša výsledky projektu Hodnotenie samosprávnych opatrení (HSO). V rámci projektu sa štvrťročne vyjadrujú ekonomickí analytici, podnikatelia, primátori a starostovia, zástupcovia akademickej obce, stavovských a mimovládnych organizácií k navrhovaným a realizovaným opatreniam samosprávnych inštitúcií na úrovni obcí, miest i krajov.
Stratégia EÚ pre podnikanie
[GoodWill; 31/01/2011; s.: 7; Redakcia]
Odstrániť bariéry v podnikaní a zvýšiť konkurencieschopnosť európskych podnikov by mala Nová stratégia pre spoločný trh Európskej únie (EÚ). „Trh EÚ je v súčasnosti vo väčšine oblastí pomerne dobre rozvinutý, i keď na ňom existujú určité bariéry.
Rodičovskú chce vláda uvoľniť
[SME; 03/02/2011; Marianna Onuferová, Daniela Krajanová]
Ľudí, ktorí by mohli pracovať aj viac než povolených 48 hodín, môže pribudnúť
Vláda chce umožniť voľnejšie využívanie pracovného času. Má to byť na dohode firmy a zamestnanca. Chce tiež pridať nadčasy a spružniť rodičovskú dovolenku.
Odstupné aj pri výpovednej lehote firmy platiť odmietajú
[HN; 02/02/2011; fob]
Bratislava – Buď výpovedná lehota, alebo odstupné. Nie však oboje naraz. Tvrdia to zamestnávatelia, podľa ktorých je predstava vlády o zmenách pracovnej legislatívy slabá. Firmy chcú preto ešte presvedčiť premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS) a ministra práce Jozefa Mihála (SaS), aby sa držali svojich pôvodných plánov.
Mesačná skúšobná odborárov nechytila
[SME; 02/02/2011; s.: 7; Marianna Onuferová, Daniela Krajanová]
Ministerstvo práce chce riešiť aj veci, ktoré ničomu nemusia pomôcť, tvrdia svorne odbory a firmy.
Vláda chce skracovať skúšobné lehoty tam, kde sa málo zarába. Nepovedala, koho by sa to malo v praxi týkať.
Jurzyca študentom oznámil, kde ich po škole čaká práca
[HN; 31/01/2011; šao]
Bratislava – Michal vyštudoval vysokú školu a už dva roky si hľadá džob – neúspešne. Aby mal z čoho žiť, odišiel do zahraničia. Zamestnal sa v holandskej logistickej firme. Stále skúša nájsť uplatnenie aj na Slovensku, no o program, ktorý vyštudoval, akoby nebol záujem.
Chcete byť ekológ či filozof? Máte problém
[HN; 31/01/2011; Tomáš Nejedlý]
Najlepšia škola. Minister školstva Eugen Jurzyca zverejnil, kto má problém nájsť si prácu po vysokej škole. Najhoršie sú na tom poľnohospodári či ekológovia, najlepšie zase absolventi architektúry či farmácie.
Dane z nehnuteľností šli mierne nadol
[etrend.sk; 28/01/2011; Ľuboš Mistrík]
Pred komunálnymi voľbami si mestá a obce netrúfli zvyšovať dane
Vlaňajšia stagnácia cien bývania sa premietla aj do daní z nehnuteľností. Tie sa výraznejšie nemenili najmä kvôli komunálnym voľbám, kedy si samosprávy nechceli pohnevať obyvateľov. Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) sa dane medziročne znížili o 0,08 %.
Nižšie dane z nehnuteľností
[TA3, 15:30; Správy; 28/01/2011]
Zuzana Wenzlová, moderátorka TA3: „Aj keď máme od januára vyššiu daň z pridanej hodnoty, dane z nehnuteľností v tomto roku mierne poklesli. Celkovo najnižšie dane v porovnaní s celoslovenským priemerom sú na východe Slovenska, informácie zverejnila Podnikateľská aliancia Slovenska.“
Dane z nehnuteľností tento rok klesli
[pravda.sk; 27/01/2011; SITA]
Najvyššie dane z nehnuteľností v porovnaní s celoslovenským priemerom sú v roku 2011 v bratislavských mestských častiach, Košiciach a v Pezinku. Naopak najnižšia je daň z nehnuteľností na východe Slovenska v Medzeve, Sobranciach a Medzilaborciach.
Daň z nehnuteľností poklesla priemerne o 0,08 %
[sme.sk; 27/01/2011; SITA]
BRATISLAVA. Najvyššie dane z nehnuteľností v porovnaní s celoslovenským priemerom sú v roku 2011 v bratislavských mestských častiach, Košiciach a v Pezinku. Naopak najnižšia je daň z nehnuteľností na východe Slovenska v Medzeve, Sobranciach a Medzilaborciach.
Veľký súboj o pracovné právo
[Týždeň; 24/01/2011; ANDREJ BEŇO]
Rezort Jozefa Mihála avizuje úpravy v Zákonníku práce. Zuby si naň brúsi aj Smer a odborári volajúci po 35-hodinovom pracovnom týždni. Ako dopadne tohtoročný veľký súboj o pracovné právo?
Zabudnite na tunel Branisko, na dodatky zmlúv čaká zákaz
[HN; 21/01/2011; s.: 1,5; Miroslav Pejko]
Bratislava – Predražovaniu zákaziek až o dvesto percent, ako to bolo napríklad v prípade tunela Branisko, by mal byť koniec. Firmy sa vtedy síce dohodli so štátom na cene tunela, tá sa však neskôr zvýšila cez dodatky za práce naviac.
Poslanci Smeru chcú oživiť zákon o strategických podnikoch
[webnoviny.sk; 18/01/2011; SITA]
Ľubomír Jahnátek a Pavol Pavlis navrhujú, aby zákon o strategických podnikoch platil až do konca roka 2012.
Týždeň vo financiách: Európou tiahne kríza, niekde zdaňujú už aj pouličné pracovníčky
[investujeme.sk; 17/01/2011; Peter Furmaník st.]
Rastú obavy, že dlhová kríza v eurozóne by sa mohla rozšíriť a ohroziť svetovú ekonomiku. V Estónsku si z toho nič nerobia, zo svojich doterajších platidiel vyrábajú brikety pre tepláreň. Očakávané navyšovanie eurovalu si vyžiada nové dane. V Holandsku pristúpili k prísnejšiemu zdaňovaniu kňažiek lásky. Podnikateľské prostredie na Slovensku naďalej deformuje korupcia a pokrivené súdnictvo.
Podnikať sa nehrnieme
[HN; 17/01/2011; s.: 14; Eva Sadovská]
Slováci po podnikaní zatiaľ veľmi netúžia. Potvrdzuje to i Eurobarometer, podľa ktorého sú našinci najmenej chtivými podnikania. Status podnikateľa si vybralo iba 26 percent Slovákov, pričom až 65 percent uprednostňuje pozíciu zamestnanca.
Vyspelých nedobiehame
[HN; 14/01/2011; s.: 13; pj ; Zaradenie: FIRMY & FINANCIE]
Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina pre HN:
Je pre nás 37. priečka primeraným umiestnením?
Určite to nie je zlý výsledok. Táto pozícia vyjadruje i to, že je u nás nadpriemerná ekonomická sloboda. No nie je to ani pozitívny výsledok, cieľom by malo byť dobiehanie najvyspelejších krajín. To sa nám v posledných rokoch nedarilo.
Rezort hospodárstva musí pozastaviť schvaľovanie dotácií
[webnoviny.sk; 13/01/2011; SITA]
Ministerstvo hospodárstva nemá totiž schválený zákon o poskytovaní dotácií, ktorý podľa zákona o rozpočtových pravidlách musí od 1. januára 2011 nahradiť výnosy rezortu.
Lov na podvody prinesie papierovačky
[HN; 11/01/2011; s.: 6; Miroslav Pejko]
Daňové podvody. Koncepcia boja proti daňovým únikom znamená aj množstvo novej administratívy.
Bratislava – Daňováci si chcú posvietiť na podnikateľov aj za cenu, že sa zvýši byrokracia. Spolu s ministerstvom financií pripravujú zmeny v zákone, aby čo najviac obmedzili úniky DPH.
Firmy očakávajú menej regulácie a papierovačiek
[HN; 10/01/2011; tasr, mag]
Biznis. Minulý rok dal zmenou vlády nádej na zlepšenie podmienok, podnikatelia sú však opatrní.
Bratislava – Dosah na podnikateľské prostredie bude mať v tomto roku najmä hospodárska politika vlády, vývoj na trhoch hlavných obchodných partnerov Slovenska, ale aj reakcia krajín eurozóny na krízu eura.
Na Slovensku uplynulý rok zbankrotovalo historicky najviac firiem
[Rádio Slovensko, 12:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 05/01/2011]
Anna Šípošová, moderátorka SRo: „Na Slovensku uplynulý rok zbankrotovalo historicky najviac firiem. Konkurz vyhlásilo až 340 podnikov, čo je oproti minulému roku nárast o 55. Odborníci sa zhodujú, že pod nelichotivú štatistiku sa podpísali dôsledky krízy; vysoký počet bankrotov však nemusí priniesť len negatíva. Téme sa venuje Filip Domovec.“
Počet konkurzov rekordne stúpol
[STV Jednotka, 19:30; Správy STV; 05/01/2011]
Jarmila Hargašová, moderátorka STV: „Minulý rok u nás zbankrotovalo historicky najviac firiem, konkurz vyhlásilo až 340 podnikov. Podľa odborníkov to však neprináša len negatíva.“
Finančný lízing aj v 2011
[TA3, 18:40; Hlavné správy; 04/01/2011; Daniel Horňák]
MODERÁTOR: Alfonz Šuran
Alfonz Šuran, moderátor TA3: „Podnikateľom padol zo srdca ďalší kameň. Vláda nezruší finančný lízing a firmy ho budú môcť využívať aj v tomto roku. Minister financií chcel odstrániť lízingové odpisy v rámci rušenie výnimiek v daňovom systéme. To by bol však krok proti podnikateľom.“
Čo vplýva na rast slovenského hospodárstva…
[Parlamentný Kuriér; 03/01/2011; Anna Komová]
Rast domáceho aj zahraničného vývozu a dovozu má rozhodujúci vplyv na hospodárstvo Slovenska. Dôvody rastu sú často podmienené aj inými faktormi, ktoré sa nevzťahujú napríklad len na medzinárodnú spoluprácu. Viac v rozhovore s ministrom hospodárstva a výstavby SR Jurajom MIŠKOVOM, ktorý pripravila redaktorka Anna Komová.