Názory a analýzy Zaujalo nás

Aktuality.sk: Potrebujeme reformy, inak môžeme skončiť ako Grécko

Slovensko bude musieť urobiť zásadné reformy, aby o jednu až dve dekády neskončilo ako Grécko.

Slovensko bude musieť urobiť zásadné reformy, aby o jednu až dve dekády neskončilo ako Grécko.

Slovensko vo svojej histórii ešte nikdy nemalo vyrovnaný rozpočet. Doterajšie vlády našu krajinu len neustále zadlžovali.  Podľa plánu Ficovho kabinetu by mal štát po prvýkrát hospodáriť vyrovnane v roku 2017.

O tom, či je tento plán zrealizovateľný a aké riziká hrozia verejným financiám sme sa rozprávali so šéfom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivanom Šramkom.

Minister financií a aj premiér sa veľmi často chvália, ako sa im podarilo dať do poriadku verejné financie. Ako to vidíte vy, ktorý zastupuje úlohu „strážneho psa“?

V roku 2011 a 2012 dosiahol deficit verejných financií cez štyri percentá. Na tento rok očakávame schodok na úrovni pod 2,5 percentami.

Takže z tohto pohľadu môžeme vývoj v tejto oblasti hodnotiť pozitívne. Z medzinárodného pohľadu bolo Slovensko vyradené z procedúry nadmerného deficitu.

Ide v podstate o trestnú lavicu krajín eurozóny a EÚ, ktoré nedodržujú rozpočtové pravidlá. To znamená, že sme sa dostali medzi krajiny bez nadmerného deficitu podľa európskych pravidiel.

Viac o tejto téme si prečítate tu:

Rozhovor: Slovensko potrebuje reformy. Inak môžeme skončiť ako Grécko

O autorovi

PAS

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) je asociácia sui generis združujúca podnikateľov a tretí sektor založená na princípoch etickosti, otvorenosti, principiálnosti, solidárnosti a zákonnosti.

Hlavným cieľom PAS je skvalitňovanie formálnych a neformálnych pravidiel podnikateľského prostredia v Slovenskej republike v kontexte celospoločenského rozvoja, pre všetkých podnikateľov bez rozdielu.