Pracovný trh Zaujalo nás

TASR: Nezamestnanosť klesá, pracovať pre Jaguar sa hlási vyše 11-tisíc ľudí

Celkový počet uchádzačov o zamestnanie bol na Slovensku v novembri 337 031 osôb. Miera evidovanej nezamestnanosti klesla na 10,77 %.

O prácu v novej automobilke Jaguar Land Rover v Nitre sa prostredníctvom dotazníka ústredia práce uchádza 11 600 ľudí. Celkovo na stránku Internetového sprievodcu trhom práce, kde je tento dotazník umiestnený, kliklo 92 000 ľudí. Informoval o tom generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR Marián Valentovič.

Ako skonštatoval minister práce Ján Richter (Smer-SD), počet zaregistrovaných ľudí svedčí o tom, že na Slovensku je dostatok pracovnej sily a ľudí, ktorí majú záujem pracovať. „Treba však vidieť, že my neevidujeme, že tých 11 600 ľudí sú evidovaní nezamestnaní. Môžu prejaviť záujem aj tí, ktorí pracujú niekde inde, očakávajú vyšší príjem a majú záujem sa etablovať,“ doplnil Richter.

Zároveň priblížil, že v budúcom roku sa budú vyberať vhodní uchádzači pre novú automobilku, uskutočnia sa prípravy a zaradenia ľudí do vhodných rekvalifikačných kurzov. „V roku 2017 bude absolvovanie vzdelávania, nástup do zamestnania prvých ľudí. Očakávame, že 300 možno 400 ľudí budeme potrebovať poslať na prax priamo do Anglicka do terajšej fabriky. To bude základný stupeň manažmentu, ktorý potom bude následne zaškoľovať prvých zamestnancov, ktorí od roku 2018 začnú v podmienkach nitrianskeho Land Roveru vyrábať,“ avizoval Richter.

„Viackrát som spomínal, že 5500 nezamestnaných je v okrese Nitra a Zlaté Moravce do 40 rokov. Toto je kategória, ktorá je predmetom nášho záujmu, s ktorou chceme pracovať, ktorú chceme rekvalifikovať. Som presvedčený, že včas pripravíme kvalifikovanú pracovnú silu, aby aj štvrtá automobilka mohla byť na Slovensku úspešná,“ skonštatoval minister práce.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v novembri tohto roka úroveň 10,77 %. V porovnaní s októbrom, kedy bola na úrovni 10,98 %, klesla o 0,21 percentuálneho bodu. Medziročne sa znížila o 1,48 p. b.

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol v novembri tohto roka 290 512 osôb. „Medzimesačne, v porovnaní s októbrom poklesol stav o 5758 osôb. Medziročne poklesol o 40 005, čo je o 12,10 % osôb menej,“vyčíslil.

Miera evidovanej nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v novembri 12,50 %. „V porovnaní s októbrom tohto roka klesla o 0,26 p. b., medziročne poklesla o 1,36 p. b.,“spresnil Valentovič.

Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahol v novembri 337 031 osôb. Medzimesačne sa znížil o 2,08 %. „Medziročne poklesol o 36.987 osôb, čo je o 9,89 % menej,“ doplnil šéf ÚPSVR.

V novembri bol pokles miery evidovanej nezamestnanosti vo všetkých krajoch s výnimkou Prešovského kraja. Na okresnej úrovni sa znížila v 63 okresoch, v 15 bol zaznamenaný nárast a v jednom okrese sa nezamestnanosť medzimesačne nezmenila.

Ku koncu novembra bolo na úradoch práce voľných 35 468 pracovných miest. „V medzimesačnom porovnaní to predstavovalo nárast o 2750 miest. Najviac ich bolo v Bratislavskom kraji, najmenej voľných miest bolo v Košickom kraji,“ dodal Valentovič.

Nezamestnanosť v novembri klesla na 10,77 %

Cez internet sa o prácu v Jaguar Land Rover uchádza 11.600 ľudí

O autorovi

PAS

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) je asociácia sui generis združujúca podnikateľov a tretí sektor založená na princípoch etickosti, otvorenosti, principiálnosti, solidárnosti a zákonnosti.

Hlavným cieľom PAS je skvalitňovanie formálnych a neformálnych pravidiel podnikateľského prostredia v Slovenskej republike v kontexte celospoločenského rozvoja, pre všetkých podnikateľov bez rozdielu.