Zaujalo nás

TASR: PAS chce vládu odborníkov s podporou čo najväčšieho počtu strán

Výsledky volieb sú veľkou príležitosťou na vládu národnej zodpovednosti, ktorá by nebola zložená z politikov, ale odborníkov v danej oblasti rešpektovaných v celej spoločnosti.

Výsledky volieb sú veľkou príležitosťou na vládu národnej zodpovednosti, ktorá by nebola zložená z politikov, ale odborníkov v danej oblasti rešpektovaných v celej spoločnosti.

Výsledky volieb sú podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Petra Kremského veľkou príležitosťou na vládu národnej zodpovednosti, ktorá by nebola zložená z politikov, ale odborníkov v danej oblasti rešpektovaných v celej spoločnosti.

„Vláda odborníkov s podporou čo najväčšieho počtu strán by mala mať jasné reformné úlohy, silnú kontrolu zo strany parlamentu a prezidenta a mala by fungovať veľmi transparentne. Tým, že nebude obmedzená politickými hrami, môže za krátky čas dosiahnuť viac ako vláda plná kariérnych politikov. Ide najmä o reformy v oblasti súdnictva, korupcie, byrokracie, daní a odvodov,“ povedal pre TASR Kremský. Ak by sa podľa neho začali rýchlo uskutočňovať reformy, ekonomike by to pomohlo. „Ak však nastane zdĺhavé naťahovanie o podobu novej vlády a politická neistota, ekonomiku by to mohlo poškodiť,“ skonštatoval Kremský.

Vstup Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko Kremský pripisuje sklamaniu voličov z fungovania štandardných strán, parlamentu a vlády, sklamaniu z fungovania krajiny, znechuteniu zo sľubov, že politici urobia v krajine poriadok, aj strachu z neriešených problémov. Predčasné voľby sú podľa Kremského reálne, ak sa politici nebudú vedieť a chcieť dohodnúť, ak svoje predstavy a ciele uprednostnia pred záujmami Slovenska a jeho občanov. Predsedníctvo v Európskej únii v druhej polovici roka môže byť podľa výkonného riaditeľa PAS pre Slovensko veľká reklama, ale aj veľká hanba. „Práve preto by mali politici výkonnú moc odovzdať do rúk odborníkom, ktorým pôjde o dobro krajiny, nie o získavanie politického kapitálu na úkor súperov,“zdôraznil Kremský.

Občania podľa neho odmietli netransparentnú a klientelistickú politiku strany Smer-SD, ktorá na Slovensku posledné štyri roky mala väčšinu v parlamente. Výrazný pokles hlasov okrem Smeru-SD zaznamenali aj strany, ktoré sa od takejto politiky jasne nedištancovali, prípadne sa k nej v minulosti aj pridávali, ako sú SDKÚ-DS, KDH alebo Most-Híd.

„Naopak, vysoký nárast hlasov zaznamenali strany, ktoré sa pred voľbami postavili proti korupcii ako SaS, OĽaNO, ale aj SNS, Sme rodina alebo ĽSNS. Hovorí to o tom, že občania majú o fungovaní štátu celkom iné predstavy ako štandardní politici a žiadajú si jeho zásadnú a radikálnu reformu. Prestali veriť, že dlhoroční politici sú toho schopní a rozhodli sa dať politickú moc v krajine do rúk pragmatikom, ktorí sľubujú radikálne a rýchle riešenia,“zhodnotil Kremský.

O autorovi

PAS

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) je asociácia sui generis združujúca podnikateľov a tretí sektor založená na princípoch etickosti, otvorenosti, principiálnosti, solidárnosti a zákonnosti.

Hlavným cieľom PAS je skvalitňovanie formálnych a neformálnych pravidiel podnikateľského prostredia v Slovenskej republike v kontexte celospoločenského rozvoja, pre všetkých podnikateľov bez rozdielu.