Zaujalo nás

TASR: Voľby vyhral Smer, stratil však veľa, výrazný nárast SAS, OĽANO a SNS

Do parlamentu sa prekvapivo dostali aj ĽSNS a SME Rodina, vypadli z neho KDH a SDKÚ, tesne nad 5-percentnou hranicou sa ocitli Most-Híd a Sieť. Vláda sa bude zostavovať ťažko.

Do parlamentu sa prekvapivo dostali aj ĽSNS a SME Rodina, vypadli z neho KDH a SDKÚ, tesne nad 5-percentnou hranicou sa ocitli Most-Híd a Sieť. Vláda sa bude zostavovať ťažko.

Parlamentné voľby na Slovensku vyhrala strana Smer-SD. Slováci si včera volili 150 poslancov do Národnej rady SR. Do parlamentu sa na základe výsledkov dostalo osem politických subjektov: Smer-SD, SaS, OĽaNO-NOVA, SNS, ĽS Naše Slovensko, Sme rodina – Boris Kollár, Most-Híd a #Sieť. Päťpercentnú hranicu prekvapivo neprekročilo hnutie KDH. Uviedol to Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Voľby s odstupom vyhral Smer-SD s 28,28 percentami hlasov, čo však predstavoval obrovský prepad oproti roku 2012, keď získal až 44 percent hlasov a dokázal bez problémov vládnuť sám.

Úspech si môže pripísať aj ďalších päť z ôsmich strán, ktorú sa podľa predbežných výsledkov dostali nad päťpercentnú hranicu zvoliteľnosť. SaS, ktorá podľa prieskumov vôbec nemala isté, či sa do parlamentu dostane, sa nakoniec stala druhým najsilnejším subjektom s 12,1 percentami. O jeden percentný bod menej získala strana Igora Matoviča OĽaNO (11,0 %), ktorá oproti roku 2010 tiež výrazne posilnila svoju pozíciu (vtedy mala 8,6 % hlasov).

Do parlamentu sa zároveň dostanú tri strany, ktoré boli pred niekoľkými mesiacmi považované za politicky mŕtve (SNS – 8,7 %), pred niekoľkými mesiacmi neexistovali (Sme rodina – Boris Kollár – 6,6 %) alebo podľa prieskumov sa nikto neobával, že sa dostane do parlamentu, čo je strana Mariana Kotlebu ĽS Naše Slovensko, ktorý získala až 8 percent hlasov.

Strana Most – Híd získala takmer toľko ako pred štyrmi rokmi so 6,5 percentami hlasov.

Najväčšími porazenými volieb sú jednoznačne Sieť, podľa prieskumov dlhodobý líder opozície. Jej dvojciferné preferencie sa prepadli na 5,6 % hlasov v reálnych voľbách. A pod vedením Jána Figeľa na plnej čiare pohorelo KDH, ktoré ostale tesne pred bránami parlamentu so 4,94 % hlasov.

Slováci si v sobotu volili poslancov do NR SR už po deviaty raz. O priazeň voličov sa uchádzalo 2882 kandidátov z 23 politických subjektov.

Viac informácií tu:

http://volby.teraz.sk/

 

O autorovi

PAS

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) je asociácia sui generis združujúca podnikateľov a tretí sektor založená na princípoch etickosti, otvorenosti, principiálnosti, solidárnosti a zákonnosti.

Hlavným cieľom PAS je skvalitňovanie formálnych a neformálnych pravidiel podnikateľského prostredia v Slovenskej republike v kontexte celospoločenského rozvoja, pre všetkých podnikateľov bez rozdielu.