Zaujalo nás

TREND: Korupcia žerie krajinu, kauzy DPH sú výsmech občanov

Slovensko je podľa posledného rebríčka World Economic Forum druhou najskorumpovanejšou krajinou sveta spomedzi vyspelých krajín z klubu OECD. TREND sa v pravidelnej ankete Baromater pýtal osobností z biznisu, či sa podľa nich na Slovensku vyšetrujú najväčšie korupčné kauzy dostatočne.

Slovensko je podľa posledného rebríčka World Economic Forum druhou najskorumpovanejšou krajinou sveta spomedzi vyspelých krajín z klubu OECD. TREND sa v pravidelnej ankete Baromater pýtal osobností z biznisu, či sa podľa nich na Slovensku vyšetrujú najväčšie korupčné kauzy dostatočne.

Jednoznačný výsledok prekvapil aj redakciu, 92 percent uviedlo záporné stanovisko. Celkovo 78 percent opýtaných si myslí, že sa rozhodne nevyšetrujú, 14 percent sa prikláňa k odpovedi „skôr nie“. Dve percentá sa domnievajú, že áno, rovnaký počet skôr áno a štyri percentá sa nechceli vyjadriť. Odpovedalo 121 respondentov.

„Korupcia má na Slovensku postavenie ako v Holandsku marihuana, je dekriminalizovaná,“ povedal predseda predstavenstva Factory 4 Solutions Igor Hornák. Generálna riaditeľka Profesia.sk Ivana Molnárová sa ironicky pýta, ako je možné, že sa nám nepodarilo podplatiť World Economic Forum, aby bolo umiestnenie Slovenska lepšie. Podľa nej sa už ľudia stali apatickými, keďže médiá každý deň poukazujú na nové škandály a nič sa nedeje. „Najhoršie je, že tu nejde ani tak o finančnú ujmu štátu, ale o morálne hodnoty. Byť čestný, spravodlivý a morálny je skôr na príťaž,“ dodáva.

Iba malé ryby

Viacerí podnikatelia sa zhodli, že ak sa už orgány činné v trestnom konaní pustia do postihovania úplatkov, zväčša ide o malé ryby. Aspoň tak to vyzerá z obžalôb, ktoré rieši Špecializovaný trestný súd.

„Samotné vyšetrovanie je vec, do ktorej verejnosť nevidí. Zverejňované sú až súdne rozhodnutia. Z nich má občan pocit, že z vyšetrovaných korupčných prípadov sa na súd dostávajú rýchlejšie tie, kde úplatok bol malý (často nešlo ani o peniaze) a aj spôsobená škoda spoločnosti nízka,“ vraví napríklad Boris Lorenc, predseda predstavenstva Camase, a. s. Ako príklad uvádza nedávne odsúdenie študentov, ktorí si mali za fľaše alkoholu a klobásy kupovať skúšky.

„Nechcem nič kategoricky tvrdiť, ak o tom nemám konkrétne informácie, ale z hľadiska počtu pravdepodobnosti i demografie je nemožné, aby sa u nás veľká korupcia nevyskytovala,“ hovorí zase riaditeľ vydavateľstva Slovart Juraj Heger.

Najviac ich trápia kauzy DPH

Hoci nejde priamo o korupčné veci, podnikatelia najčastejšie ako príklad toho, čo traumatizuje spoločnosť, uvádzali daňové škandály. „Stačí sa pozrieť na kauzu Bašternák. To je výsmech parlamentnej mafie z našej spoločnosti,“ domnieva sa konateľ Index podnikateľa.sk Branislav Vaculčiak.

Tento prípad podľa Martina Sukupčáka z BCI-S&T pôsobí na slušných podnikateľov doslova devastujúco. „Keby som pred 25 rokmi, keď som začínal, vedel, čo ma pri podnikaní na Slovensku čaká a s čím sa budem musieť boriť, bol by som odišiel do zahraničia. Dnes už je neskoro,“ zdôraznil.

Partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c advokáti Radovan Pala uviedol, že ak by polícia vyšetrovala dostatočne, už by boli vo väzbe minimálne ľudia, ktorí sa živia tým istým, čím v 90. rokoch kyselinári. „Teda bez bázne a hany odkláňajú DPH. Ide o jedincov, ktorí nikdy nedokázali vytvoriť niečo hodnotné, ale zato sú veľmi blízki politikom, čo milujú luxus.“

Nízka dôvera v políciu

Podľa ďalšieho advokáta Pavla Nechalu je dôvera verejnosti v orgány činné v trestnom konaní taká nízka, že spôsobuje priame škody ekonomike. Prejavuje sa to aj v neochote podnikateľov oznamovať trestnú činnosť. „Vláda katastrofálne zlyhala pri implementovaní účinného nástroja na odhaľovanie podvodov – whistleblowingu. Na jednej strane prijala zákon, no súčasne nevytvorila prostredie na jeho implementáciu ani v štátnej správe,“ kritizuje P. Nechala.

Súčasná situácia podľa predseda predstavenstva Soitronu Ondreja Smolára pripomína postoj „mlčiacej väčšiny“ z dôb socializmu. „Všetci sme vedeli, ako je ten režim prehnitý, v súkromí sme sa o tom rozprávali, ale verejne proti nemu vystupovala len hŕstka disidentov. Len sa mi zdá, že toho „disidentu“ je dnes ešte menej ako pred 30 rokmi.“

Celý článok si prečítate tu:

Podnikatelia pre TREND: Korupcia žerie krajinu, kauzy DPH sú výsmech občanov

Prečítajte si aj:

Slovensko s guľou na nohe? Ako mu pomôcť zbaviť sa zbytočnej príťaže?

Podnikateľom sa nepáči protekcia pre ľudí, prepojených s vládou, vnímanie prostredia na podnikanie sa opäť mierne zhoršilo

Slovenská ekonomika potrebuje na svoj rast novú krv

 

O autorovi

PAS

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) je asociácia sui generis združujúca podnikateľov a tretí sektor založená na princípoch etickosti, otvorenosti, principiálnosti, solidárnosti a zákonnosti.

Hlavným cieľom PAS je skvalitňovanie formálnych a neformálnych pravidiel podnikateľského prostredia v Slovenskej republike v kontexte celospoločenského rozvoja, pre všetkých podnikateľov bez rozdielu.