Aktuality Zaujalo nás

TASR: Výroba áut aj vlani prekonávala rekordy. Z troch závodov na Slovensku vyšlo viac ako milión áut.

Fabriky Kia Motors Slovakia, Peugeot Citroën Slovakia a Volkswagen Slovakia vyrobili počas minulého roka viac ako 1,04 milióna automobilov.

Fabriky Kia Motors Slovakia, Peugeot Citroën Slovakia a Volkswagen Slovakia vyrobili počas minulého roka viac ako 1,04 milióna automobilov.

Slovenský automobilový priemysel aj roku 2016 prekročil počtom vyrobených vozidiel miliónovú hranicu. Vlani sa v závodoch Kia Motors Slovakia, Peugeot Citroën Slovakia a Volkswagen Slovakia vyrobilo viac ako 1,04 milióna automobilov. Informovali o tom predstavitelia Združenia automobilového priemyslu (ZAP) SR.

V roku 2015 sa v SR vyrobilo 1,038 milióna vozidiel. Informovali zároveň, že podiel automobilov na celkovej priemyselnej výrobe na Slovensku dosiahol 44 %, pričom automobilový priemysel sa na priemyselnom exporte SR podieľal 35 %.

Slovensko už niekoľko rokov vedie svetový rebríček v počte vyrobených automobilov na 1000 obyvateľov. Vlani si prvenstvo v tomto ukazovateli udržala SR počtom 191 vozidiel, priemer Európskej únie (EÚ) bol 40,8 vozidiel.

Aj registrácie nových osobných áut dosiali podľa ZAP v roku 2016 rekordné hodnoty. V kumulatívnom porovnaní dosiahli vlani registrácie 88 163 osobných vozidiel, čo predstavuje oproti roku 2015 nárast o 13,09 %.

V roku 2017 bude ZAP SR okrem iných úloh aj iniciovať diskusie a podporovať otázky spracovania analýzy dosahov digitalizácie priemyslu na zamestnanosť, spracovania štúdie potrieb rozvoja aplikovaného výskumu a vývoja, budovania výskumno-vývojových pracovísk aj u dodávateľov pre finálnych výrobcov automobilov a rozvíjania spolupráce medzi rôznymi odvetviami ekonomiky.

Prečítajte si aj:

Priemysel v decembri potiahlo hutníctvo, stavbári sa spamätávajú z prepadu

Export na jeseň stúpal, darilo sa tradične predvianočnej elektronike

Zákon o odpadoch podnikateľom výrazne zvýšil poplatky, ani po roku platnosti o ňom polovica veľa nevie

 

O autorovi

PAS

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) je asociácia sui generis združujúca podnikateľov a tretí sektor založená na princípoch etickosti, otvorenosti, principiálnosti, solidárnosti a zákonnosti.

Hlavným cieľom PAS je skvalitňovanie formálnych a neformálnych pravidiel podnikateľského prostredia v Slovenskej republike v kontexte celospoločenského rozvoja, pre všetkých podnikateľov bez rozdielu.