Včera uverejnil Wall Street Journal informáciu hlavného ekonomického radcu nemeckej vlády Larsa P. Felda o tom, že nemecká ekonomika nevydrží súčasné reštrikčné opatrenia dlhšie ako 3 mesiace.
Carsten Linnemann, ktorý hrá dôležitú úlohu v konzervatívnom bloku Angely Merkel hovorí, že ich treba začať zmierňovať najneskôr po veľkonočných sviatkoch, v opačnom prípade hrozia škody, ktorých náprava by trvala desaťročia. Urgentnosť potreby začať oživovať ekonomiku v Nemecku je evidentná, hoci pripravenosť na boj s epidémiou je asi na najvyššej úrovni v EU. To sa týka nielen pripravenosti zdravotného systému, ktorý minimalizuje percento úmrtnosti nakazených ľudí aj napriek otáľaniu vlády s potrebnými opatreniami, ale kondície nemeckej ekonomiky ako takej.
Ak čelí takejto výzve nemecká ekonomika, ako to asi vyzerá so slovenskou? Nikto nepochybuje, že to bude horšie. O to viac, že naša ekonomika je extrémne otvorená. Ako upozorňujeme v stanovisku Podnikateľskej aliancie Slovenska, vláda musí čo najskôr začať s postupným oživovaním ekonomiky. Výnimočne sa dá súhlasiť s D. Trumpom, že nesmieme dopustiť, aby cena za zastavenie pandémie bola vyššia ako problém samotný. Preto americký prezident navrhuje zmierňovať opatrenia už budúci týždeň, a to sa Spojené štáty len veľmi nedávno stali krajinou s najvyšším počtom nakazených ľudí na svete.
Opatrenie vlády, ktoré má za cieľ monitorovať pohyb nakazených a ohrozených osôb treba vnímať práve vo vyššie uvedenom kontexte. Ak chceme/musíme oživovať ekonomiku, zároveň je absolútne nevyhnutné, aby sme urobili všetko preto, aby sme minimalizovali riziká s tým spojené. Nemôžeme sa totiž spoľahnúť na zodpovednosť všetkých ľudí. Aj keď sa hrdíme disciplinovanosťou drvivej väčšiny občanov, na šírenie nákazy a ochromenie zdravotníckej starostlivosti stačí niekoľko promile obyvateľov. Príkladov nezodpovedného konania sme v posledných týždňoch zažilo dosť na to, aby sme si mohli uvedomiť, že prijaté opatrenia sú nevyhnutné.
Tak, ako to je pri väčšine zákonov, vyhlášok, nariadení, smerníc, pracovných inštrukcií a pod., aj toto opatrenie je vynútené tým, že nie všetci ľudia rešpektujú vyššie uvedené právne akty. V opačnom prípade by sme nepotrebovali vôbec žiadne zákony a dokonca ani políciu a súdy. Stačilo by nám zadefinovať štandardy a spoľahnúť sa na to, že každý nájde svoj optimálny, slušný a všeobecne akceptovateľný spôsob, ako dosiahnuť požadovaný cieľ. Žiaľ, takto to funguje iba v tých najlepších organizáciách a tímoch, ktorých je stále ako šafranu.
Je veľmi pravdepodobné, že reštart ekonomiky si vyžiada ešte ďalšie kompromisy, takže si bude dobre častejšie pripomenúť, že veci treba vidieť v kontexte. Schopnosť vidieť „big picture“ nebola nikdy dôležitejšia. A práve to je úloha našich lídrov, aby ľuďom vysvetľovali dôležité súvislosti opatrení, ktoré prijímajú. Ich úlohou je vytvárať také synergie, ktoré budú optimalizovať riešenia tak, aby sme postupne nielen eliminovali pandémiu, ale aby sme pritom neumreli od hladu.
Ivan Košalko
Prezident PAS