Superindex PAS 2018

tlačová správa

26.2.2019

Kvalita podnikateľského prostredia dlhodobo stagnuje.

Už niekoľko rokov po sebe sa najlepšie podniká v Singapure. Vyplýva to z výsledkov rebríčka Superindex PAS, ktorý zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska od roku 2010. Na čele rebríčka sa Singapur umiestnil už po desiaty raz. Za ním nasleduje Hongkong a Nový Zéland, a európske krajiny Dánsko a Veľká Británia. Zo všetkých sledovaných krajín si najviac polepšil Azerbajdžan a najviac kleslo Peru.

Slovensko stále zaostáva za podnikateľsky najatraktívnejšími krajinami sveta a nedarí sa mu ich dobehnúť. Index Slovenska má tento rok hodnotu 80,9 a oproti roku 2017 kleslo o 1 pozíciu na 36. miesto. Hodnotenie sa zlepšilo v rebríčkoch Svetového ekonomického fóra a Svetovej banky a mierne sa zhoršilo v rebríčku Heritage Foundation. Bez zmeny v hodnotení sa ocitlo v rebríčku od Transparency International.

Ak sa pozrieme na vývoj za desať rokov v porovnaní s ostatnými krajinami, Slovensko prestupuje na mieste. Je možné povedať, že z hľadiska kvality podnikateľského prostredia ide o stratenú dekádu, kedy síce nedošlo k rapídnemu poklesu, ale ani k podstatnému rastu, a to aj s ohľadom na okolité krajiny, ktoré, s výnimkou Maďarska, napredujú rýchlejšie ako Slovensko.

Z dlhodobého hľadiska je prestupovanie na mieste neúnosná stratégia a bolo by vhodné, aby súčasná vláda a vlády, ktoré prídu po nej, začali robiť razantné systematické reformy, ktoré zlepšia stav slovenského hospodárstva nie kozmeticky, ale zásadne, tak aby nedošlo k ďalšej premárnenej dekáde.

Z okolitých krajín si svoje pozície oproti roku 2017 zachovali Maďarsko (42. miesto) a Česko (27. miesto). Poľsko si mierne pohoršilo, keď kleslo o jednu priečku na 33. miesto. O jednu priečku sa zlepšilo Rakúsko (20. miesto) a  o tri priečky vyššie sa dostala Ukrajina (na 74. miesto).

Najviac nahor smerovali India, Omán, Azerbajdžan, Keňa a Maroko. Naopak, krajiny ktoré sa prepadli sú Kazachstan, Nórsko, Južná Afrika, Nigéria a aj Bolívia, ktorá sa s indexom 55,5 nachádza medzi poslednými krajinami v hodnotení.

Štáty, ktoré podnikateľom poskytujú najlepšie podmienky majú index okolo hodnoty 100 bodov. Aj tento rok Singapur, Hongkong a aj Nový Zéland túto hodnotu tesne prekračujú. Tradične v prvej desiatke ostali USA, Švajčiarsko, škandinávske krajiny či Veľká Británia.

Oproti minulému roku sa prvá desiatka krajín takmer nezmenila. Na svojich pozíciách ostalo prvých 9 krajín, no namiesto Nórska sa v roku 2018 dostalo do prvej desiatky Fínsko s indexom na úrovni 95,7.

Celý Superindex PAS 2018 vrátane grafov si môžete pozrieť TU.

Superindex PAS je unikátny hodnotiaci nástroj – index indexov podnikateľského prostredia, ktorý kombinuje výsledky štyroch prestížnych globálnych rebríčkov, čím minimalizuje ich nedostatky a tak vytvára objektívny pohľad na stav podnikateľského prostredia SR v porovnaní s inými krajinami. Je tvorený kombináciou rebríčkov Globálnej konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra, Doing Business Svetovej banky, Indexu ekonomickej slobody Heritage Foundation a Indexu vnímania korupcie Transparency International. Sleduje vývoj podnikateľského prostredia v 100 vybraných krajinách sveta a jeho cieľom je zaznamenávať, ako sa Slovensko kvalitou podmienok na podnikanie približuje alebo vzďaľuje od top 5 krajín s najlepším podnikateľským prostredím na svete.

Mohlo by vás zaujímať