Cieľ: Znížiť úroveň korupcie v Macedónsku
Trvanie projektu: Október 2011 – Február 2013
Projektový partner: Business Confederation of Macedonia (BCM), Skopje
Sponzor: SlovakAid
(pozn.: všetky dokumenty, na ktoré uvádzame odkazy v nasledujúcom texte sú v anglickom jazyku, nakoľko boli vypracované pre potreby BCM alebo priamo expertmi BCM)
PAS a Business Confederation of Macedonia (BCM) začali v roku 2011 realizovať samostatný projekt zameraný na boj proti korupcii, ktorý bol iniciovaný podnikateľskými subjektmi v Macedónsku. Veľkosť problému korupcie v Macedónsku okrem prieskumov BCM potvrdzujú aj porovnania a rebríčky renomovaných medzinárodných inštitúcií, ako Transparency International, World Economic Forum, či Heritage Foundation. Realizátori projektu chcú vytvoriť cielený tlak na boj proti korupcii cez príslušné aktivity súkromných podnikov a ich asociácie smerované k samotným podnikateľom a vláde. Základným východiskom pri formulovaní príslušných aktivít sú skúsenosti Podnikateľskej aliancie Slovenska v oblasti boja proti korupcii a formulovaní nástrojov na zníženie korupcie v súkromnej sfére a vo vzťahoch s verejnou správou.
PAS a BCM v rámci projektu vytvorili komplexný analytický nástroj na meranie úrovne korupcie v krajine, kde ako základ slúži Index podnikateľského prostredia vytvorený v Macedónsku vďaka predchádzajúcemu projektu SAMRS/2009/04/10. Index je rozšírený o ďalšie nezávislé hodnotenia slúžiace na meranie rozsahu korupcie, aby sa dosiahla väčšia komplexnosť, ale aj väčšia objektívnosť hodnotenia. Výsledky hodnotenia sú pravidelne zverejňované na internetovej stránke BCM.
Dôležitým výsledkom projektu je Etický kódex podnikania. Tento kódex je univerzálny, tzn. využiteľný akýmkoľvek výrobným podnikom, či podnikom poskytujúcim služby. Zmyslom tejto aktivity však nie je len samotné vytvorenie kódexu, ale aj prilákanie kritickej masy podnikateľov, ktorí sa k nemu prihlásia a vyšlú tým signál ostatným podnikateľom, vláde i zahraničným investorom, že macedónski podnikatelia majú záujem štandardizovať podmienky na podnikanie vo svojej krajine.
Na podporu tejto podnikateľskej iniciatívy pripravila PAS v spolupráci s Transparency International Slovensko analytické štúdie, ktoré definovali efektívne nástroje, postupy a praktiky na:
- Obmedzenie korupcie v súkromnej sfére,
- Obmedzenie korupcie vo verejnej správe,
- Zvýraznenie argumentov, ktoré potvrdzujú škodlivosť korupcie pre krajinu.
V záverečnej fáze projektu bola sformulovaná Protikorupčná charta podnikateľov a Verejná výzva politikom na zvyšovanie transparentnosti vo vzájomných interakciách a minimalizáciu korupcie v súkromnej a verejnej sfére.
Úspešnosť projektu a jeho prínos plánujú PAS a BCM vyhodnotiť v rámci záverečnej správy sponzorovi v priebehu februára 2013.