Superindex PAS 2011

Najlepšie podmienky ponúka Singapur, SR na 37. mieste

Singapur zostáva krajinou s najpriaznivejším podnikateľským prostredím na svete. Vyplýva to z výsledkov Superindexu PAS 2011, ktorý je vytvorený z dát najprestížnejších medzinárodných rebríčkov vydávaných Svetovým ekonomickým fórom, Svetovou bankou, Heritage Foundation a Transparency International. Za Singapurom sa umiestnil Hongkong, Nový Zéland, Kanada a Dánsko. USA stratili minuloročnú štvrtú pozíciu a klesli na šieste miesto. V prvej desiatke sa nachádzajú len štyri európske krajiny – okrem Dánska sa tu umiestnili ešte Švajčiarsko, Veľká Británia a Fínsko.

Slovenská republika si síce udržala minuloročnú 37. priečku, no zaznamenalo zhoršenie hodnoty superindexu v porovnaní s minulým rokom. Znamená to, že podnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa štyroch renomovaných medzinárodných inštitúcií v uplynulých 12 mesiacoch mierne zhoršilo a Slovensko sa kvalitou podmienok na podnikanie odsunulo ďalej od najúspešnejších krajín sveta. Pozícia SR sa začala zhoršovať už v rokoch 2007 a 2008, keď v oboch rokoch SR klesla o jednu priečku. Česká republika je si udržala minuloročnú 36. priečku. Maďarsko postúpilo zo 40. miesta na 38. Poľsko zostáva na 48. priečke.

Z krajín EÚ sa najhoršie umiestnili Taliansko (56. miesto) a Grécko (64. miesto). Zaujímavosťou je, že obe krajiny sa umiestnili až za Bulharskom (51.) a Rumunskom (53.). Taliansko zaznamenalo zároveň najvýraznejší prepad spomedzi krajín EÚ – pokles o 6 priečok..

Superindex je projekt Podnikateľskej aliancie Slovenska, prostredníctvom ktorého PAS od roku 2010 porovnáva vývoj podnikateľského prostredia na Slovensku a v ďalších krajinách sveta a vyhodnocuje pohyb týchto krajín v renomovaných medzinárodných rebríčkoch. Superindex je unikátny hodnotiaci nástroj – index indexov podnikateľského prostredia, ktorý v sebe kombinuje výsledky Indexu globálnej konkurencieschopnosti (Svetové ekonomické fórum), Doing Business (Svetová Banka), Indexu ekonomickej slobody (Heritage Foundation) a Indexu vnímania korupcie (Transparency International).


(pre zobrazenie rebríčeka za rok 2011 kliknite na obrázok)

Sledované svetové indexy:

.: Doing Business 2011

.: Index globálnej konkurencieschopnosti 2010-2011

.: Index ekonomickej slobody 2011

.: Index vnímania korupcie 2010

 

Mohlo by vás zaujímať