Dane z nehnuteľností 2019

tlačová správa

26.3.2019

Mestá nevyužívajú potenciál daní z nehnuteľností ani poplatku za rozvoj.

Rok 2019 priniesol v SR masívne zvýšenie daní v Gelnici. Dane taktiež plošne zvyšovali v Dunajskej strede, Považskej Bystrici a Partizánskom. V ostatných mestách dane upravili iba mierne alebo vôbec. Mestá stále nevyužívajú potenciál poplatku na rozvoj, ktorým si dokážu zvýšiť príjem peňazí priamo do rozpočtu.

Oproti minulému roku sa dane zo stavieb zvýšili o 13,45%, bytové dane o 7,89% a o 10,65% stúpli aj dane z pozemkov.

Ploštne stúpli dane v 4 mestách, najviac v Gelnici o kde vzrástli dane od 50% do 200%. V Považskej Bystrici vzrástli dane o cca. 30%, v Partizánskom o približne 10% a v Dunajskej Strede o takmer 6%. V Žarnovici sa zvýšila iba sadzba priemyselných stavieb a to takmer o 26%. Naopak v Skalici sa znížili sadzby z daní z priemyselných a ostatných stavieb ale aj z nebytových priestorov určených na podnikanie o necelé 2%.

Poplatky za rozvoj sa tento rok takmer nemenili. Jedinými úpravami prešli v Bratislavskej časti Lamač, kde sa zvýšili sadzby pre bývanie, priemyselné a poľnohospodárske stavby. Všetky poplatky dosiahli rovnakú úroveň.

Oproti minulosti sa dane menili iba výnimočne, pričom ich úroveň je rozdielna. Najvyššie sú na západe krajiny a najmenšie v malých mestách Slovenska.

Poplatok za rozvoj je najpopulárnejší v hlavnom meste Slovenska. Bratislavské mestské časti vybrali za predošlé dva roky na poplatkoch za rozvoj viac ako deväť miliónov eur. Takmer tretinu z nich podľa štatútu odviedli hlavnému mestu. Zvyšných 6,5 milióna eur mohli využiť na vlastné projekty.

V roku 2019 sa dane za domy zvýšili v priemere o 14,51%, majitelia bytov si priplatia o 14,86%. Od roku 2004 iden o narást takmer 117% . Prvenstvo v najvyšších daniach z bytov si stále drží bratislavské Staré Mesto, kde majiteľ zaplatí za modelový byt s garážou 63 eur ročne, čo je viac ako dva a pol krát viac, ako je slovenský priemer.

V ďalších bratislavských okresoch je to 52 eur, nasledujú Košice a Myjava. Vysoké dane z bytov majú aj v Trnava. Dunajská Streda sa svojim zvýšením dostala na 6 miesto na Slovensku. Za rovnaký byt s garážou v Medzilaborciach zaplatí naopak majiteľ iba necelých osem eur dane a v Gelnici rovných 10€.

V prípade rodinného domu zaplatí najviac daní aj tento rok obyvateľ Malaciek, pri modelovej nehnuteľnosti 170,7€ ročne, čo je o desať viac ako v centre Bratislavy. Zvýšením dane si tento rok za dom priplatia v Považskej Bystrici, Dunajskej Strede, Partizánskom ale aj v Gelnici. Najmenej zaplatia opäť v Medzeve a to iba 17,80€ ročne.

Tento rok sa podnikateľom zvýšili dane o niečo viac ako minulý. Pocítili to najmä v Dunajskej Strede, Považskej Bystrici, Gelnici a Partizánskom. Aj tento rok sa opäť dane znížili v Senici. 

Za modelovú nehnuteľnosť s rozlohou haly 1000 m2 a pozemkom s 1500 m2 zaplatí najviac podnikateľ v Púchove – 6449€ ročne, teda takmer 10-krát viac oproti východoslovenskému Medzevu, kde zaplatí podnikateľ ročne 666€. Vysoké dane sú okrem Bratislavy a krajských miest aj v Žiari nad Hronom (4442€), Myjave (3856€), Malackách (3726€) alebo Novom Meste nad Váhom (3577€).

Po zvýšení už v spomínanom Partizánskom podnikateľ zaplatí 2013€ ročne, v Dunajskej Strede 1837€ za rok a v Gelnici 1535€. V Senici sa poplatok znížil na 3409€ za rok.

Najlacnejšie sú pre podnikateľov Medzev (666€) a Medzilaborce (850€). Gelnica sa dostala o niečo vyššie a do prvej trojky najlacnejších miest na podnikanie sa dostali Michalovce (1305€).

V mestách, kde je vysoká nezamestnanosť ostali aj tento rok prekvapivo vysoké dane. Napríklad vo Veľkom Krtíši je to 2488€ alebo v Rimavskej Sobote 1935€ za rok, čo je viac ako napríklad v Žarnovici (1918€) alebo v Dunajskej Strede (1837€).

Mnohé mestá na Slovensku neprejavujú záujem dane z nehnuteľností znižovať, i keď by im to mohlo pomôcť naštartovať podnikateľskú aktivitu a tým aj znížiť vysokú nezamestnanosť.

Celú analýzu daní z nehnuteľností vrátane grafov si môžete pozrieť TU.

Číselné údaje do databázy získala PAS od predstaviteľov miest alebo zo všeobecných záväzných nariadení zverejnených na internetových stránkach miest a zo zákona č. 582/2004 Z.z.. Údaje o sadzbách daní a výške daní zodpovedajú centrám okresných miest a sú uvedené bez výnimiek.

Podnikateľská aliancia Slovenska monitoruje vývoj daní z nehnuteľností od roku 2004, keď právomoc stanovovať ich výšku prešla zo štátu na samosprávy. Hlavným zámerom PAS pri tvorbe rebríčkov daní z nehnuteľností je informovať podnikateľov, ako aj širokú verejnosť, o výške sadzieb daní v jednotlivých mestách a tým podporiť daňovú konkurenciu, ktorá bráni neúmernému zvyšovaniu daní na miestnej úrovni a zároveň vytvára tlak na efektívnejšie financovanie, využívanie a správu verejných statkov.

V prípade otázok som Vám k dispozícii.

S úctou a prianím pekného dňa,

Podnikateľská aliancia Slovenska

Informáciu pripravil: Peter Serina, Výkonný riaditeľ PAS

tel.: mobil: 0948 223 508

mail: pas@alianciapas.sk

PAS, o.z.

Bajkalská 25

827 18 Bratislava 212

Mohlo by vás zaujímať